M4 iPad Pro tam anlamıyla Air'den daha hafif

Apple bugün hem iPad Pro hem de iPad Air serilerindeki yeni lansmanlarla iPad'lerini büyük ölçüde yeniledi.

M4 iPad Pro tam anlamıyla Air'den daha hafif

Her ikisinde de önemli donanım güncellemeleri var, ancak iPad Pro artık bir şekilde tüm Air eşdeğerlerinden daha hafif. 11 inç iPad Pro Wi-Fi modeli için 444 gram ve hücresel model için 446 gram, iPad Air'in aynı boyuttaki versiyonu ise 462 gram. 

Ağırlık farkı 13 inçlik tabletlerde daha belirgin; iPad Air ilk kez bu boyutta geliyor. 13 inç iPad Pro, Wi-Fi modeli için 579 gramdan başlıyor; hücresel sürüm ise üç gram daha ağır geliyor. Bu arada, 13 inç iPad Air'in Wi-Fi ve LTE çeşitleri arasında yalnızca bir gram fark olmasına rağmen her ikisi de 616 gram ağırlığında ve bu da iPad Pro'dan belirgin şekilde daha ağır.

M4 iPad Pro tam anlamıyla Air'den daha hafif - Resim : 1

M4 iPad Pro tam anlamıyla Air'den daha hafif

Apple, en yeni iPad Pro'nun ürettiği en ince ürün olduğunu ve çift OLED panellere geçişin tabletin her zamankinden daha ince olmasına yardımcı olduğunu söylüyor. Diğer taraftan, bu durum iPad Air'in adını bu noktada biraz hantallaştırıyor. 

Elbette bu sadece bir isim ve o kadar da önemli değil. Ancak 469 gram ağırlığıyla orijinal Air, iPad 4'ten neredeyse 226 gram daha hafifti. En son model aslında aynı ağırlıkta ancak artık iPad Pro'dan daha ağır ve daha kalın, bu da Apple'ın birinci sınıf tabletlerini Air'den tam anlamıyla daha hafif hale getiriyor.