MediaTek Dimensity 9400, AI ve performansta büyük kazanımlar sunuyor

MediaTek'in yeni yonga seti Dimensity 9400, yapay zeka ve genel performans alanında önemli gelişmeler vaat ediyor.

MediaTek Dimensity 9400, AI ve performansta büyük kazanımlar sunuyor

Taiwan merkezli yonga seti üreticisi MediaTek, Hsinchu Yüksek Hızlı Tren istasyonu yakınlarında yeni bir ofis binasının inşaatına başlama törenini 30 Ocak'ta gerçekleştirdi. 22 katlı bu bina, 2027 yılına kadar 3.000 çalışanı barındırması bekleniyor.

Şirketin CEO'su Cai Lixing, etkinlik sırasında, spesifik olarak isimlendirilmese de, dördüncü çeyrekte piyasaya sürülecek olan Dimensity 9400 yonga setinden bahsetti. Cai'ye göre, bu yeni yonga seti geliştirilmiş yapay zeka yetenekleri ile diğer üst düzey akıllı telefon işlemcileriyle rekabet etmeyi hedefliyor.

Dimensity 9400'ün performansı hakkında tüm detaylar henüz bilinmese de, bir rapora göre bazı özelliklerinden söz ediliyor. Söz konusu sızıntı, yaklaşan yonga setinde beklenen güncellemeleri detaylandıran bir tablo içeriyor ve TSMC'nin 3nm üretim sürecinin kullanılacağını belirtiyor. 4nm'den 3nm'ye geçişin, selefi Dimensity 9300'a kıyasla performans ve enerji verimliliğinde iyileştirmeler sağlaması bekleniyor.

MediaTek Dimensity 9400, AI ve performansta büyük kazanımlar sunuyor

MediaTek'in Qualcomm'un özel Oryon CPU çekirdeklerine geçişinin aksine, Arm'ın CPU tasarımlarını kullanmaya devam etmesi ve ana çekirdeği için Cortex-X5'e yükseltmesi muhtemel görünüyor. Bunun yanı sıra, Dimensity 9400, üç Cortex-X4 ve dört Cortex-A720 performans çekirdeği içerecek.

Sızan detaylara göre, Dimensity 9400, Meta'nın Llama 2 modeli kullanılarak saniyede 12 ile 15 token (bir LLM'nin en temel metin birimleri) işleyebilecek. Ayrıca, Stable Diffusion 1.5 kullanılarak yapılan görüntü oluşturmada, 9300 modeline kıyasla daha hızlı olması ve sadece 3 saniye sürmesi bekleniyor.

Bu iyileştirmeler, Dimensity 9400 ve onun APU 790 halefini, token işlemede %20-50 ve görüntü oluşturmada %16.7'ye varan oranlarda daha hızlı hale getirebilir. MediaTek Dimensity 9400 hakkındaki bu detaylar henüz erken aşamada olduğundan, bu bilgileri biraz temkinli kabul etmek gerekiyor.