MediaTek Qualcomm'u devirmeye çok yakın

Tayvan'ın en büyük entegre devre tasarımcısı MediaTek, aylık satışlarında en yüksek rakamları kaydetti.

MediaTek Qualcomm'u devirmeye çok yakın

MediaTek, 2021 Mayıs ayı gelirini açıkladı. Bu ay boyunca şirket, geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 90'lık bir büyüme kaydederken, ayrıca aylık yüzde 13'lük bir büyüme kaydetti.

MediaTek'in geliri, 2021'in ilk beş ayında toplam $1.49 milyar olarak gerçekleşti ve yıllık %80,2'lik güçlü bir artış görüldü. DigiTimes raporuna göre, çip üreticisi devin geliri Mayıs ayında 41,33 milyar Yeni Tayvan Dolarına (kabaca 1,5 milyar ABD Doları) ulaştı. Öte yandan, bu yılın ilk beş ayındaki toplam gelir, yıllık %80,2'lik bir başka önemli artışa işaret ederek 185,93 milyar Yeni Tayvan Dolarına (kabaca 6,7 ​​milyar ABD Doları) ulaşmış oldu.

MediaTek kararlı adımlarla büyüyor

MediaTek Qualcomm'u devirmeye çok yakın - Resim : 1

Şirket geçen ay Hindistan pazarında amiral gemisi 5G akıllı telefonlar için yeni bir yonga seti olan Dimensity 1200'ü piyasaya sürdü. 6nm MediaTek Dimensity 1200 SoC, şimdiye kadarki en hızlı akıllı telefon sekiz çekirdekli CPU'larından birine sahip. 3GHz saat hızı ve yüzde 22'ye kadar daha hızlı CPU performansı ve önceki nesle kıyasla yüzde 25 daha fazla güç verimliliği içeriyor.

MediaTek ayrıca, geçen yıla göre belirlenen tahmini büyüme oranı 10 ila 18 arasındaki rakama da ulaşmakta olduğunu duyurdu. Ayrıca firma, COVID enfeksiyonlarının etkilerini azaltmak için ortaklarıyla yakın bir şekilde çalıştığını duyurdu. Şirket, tüm yıl satış büyümesi ve brüt marj rehberliği beklentilerini de karşılamaya hazır olduğunu belirtti. Daha önce, efsanevi çip üreticisi, gelirinin bu yıl yüzde 40'ın üzerinde artacağını ve yüzde 44 ile yüzde 46 arasında bir brüt kar marjı elde edeceğini tahmin etmişti. Piyasa gözlemcileri, MediaTek'in Haziran gelirinin 40 milyar'ın üzerinde kalmasını bekliyor.