Meta Quest artık antrenmanları Android telefonlarla senkronize ediyor

The Washington Post, VR fitness uygulaması ile ilgili 2022 tarihli bir raporda, Amerikalı yetişkinlerin %25’inin çevrimiçi olarak bir VR başlığı satın almakla ilgilendiğini ve %18’inin bunu öncelikle egzersiz için kullanacaklarını düşündüğünü söyleyen bir Forrester araştırmasına atıfta bulundu.

Meta Quest artık antrenmanları Android telefonlarla senkronize ediyor

VR fitness büyüyen bir alan ve Meta da Quest kulaklığı için daha da fazla insanı kulaklığı denemeye ikna edebilecek sağlıkla ilgili birkaç yeni özellik kullanıma sundu. Cihaz için yaptığı son güncellemede şirket, Android kullanıcıları için Health Connect entegrasyonunu ve Bluetooth kalp atış hızı monitörlerini onunla eşleştirme özelliğini kullanıma sundu.

Bir Meta sözcüsü, uyumlu bir kalp atış hızı monitörüyle eşleştirildiğinde, Meta Quest Move’un egzersiz yapılan dakikalar ve yakılan kalorilerin yanı sıra herhangi bir oyun veya uygulamada kullanıcının kalp atış hızını görüntüleyebileceğini de söyledi. Şu anda bilinen tek uyumlu monitörler Garmin HRM-Dual ve Polar H10 göğüs kayışları, ancak diğer marka ve modeller de (hatta akıllı saatler) kulaklıkla eşlenebiliyor. Ancak Meta bunların Quest ile amaçlandığı gibi çalışıp çalışmayacaklarını şimdilik onaylayamıyor.

Meta Quest artık antrenmanları Android telefonlarla senkronize ediyor

Bu arada, Health Connect entegrasyonu, kullanıcılara VR antrenmanlarını Android cihazlarıyla otomatik olarak senkronize etme imkanı da sağlayacak. Meta, geçen yıl iOS kullanıcılarına ilerlemelerini Apple Health ile senkronize etme olanağı verdiğinde, insanların VR kondisyon istatistiklerini kulaklıklarının dışında görüntülenebilir hale getirdi. Artık Android kullanıcıları da Quest'i kenara koymak zorunda kalmadan ilerlemelerini nihayet görebilecek.

Bu özelliklerin Oculus markası altında piyasaya sürülen ilk Quest modelinde de yer alıp almadığı belli değil. Birkaç gün önce şirket, Quest 1 sahiplerine, cihazlarının artık yeni güncellemeler almayacağını söyleyen qq3rcx"1e-postalar göndermişti. Meta ayrıca 2024 yılına kadar cihaz için yalnızca kritik güvenlik ve hata yamaları yayınlayacak.