Donanım

Meta VR kulaklık prototiplerini sergiledi!

Facebook yakın zamanda profilini ve vizyonunu tamamen değiştirerek Meta vizyonunu benimsemeye başladı. Şirket bu kapsamda çalışmalarına devam ediyor.

Meta VR kulaklık prototiplerini sergiledi!

Meta, Metaverse'in donanım temellerini geliştirmeye devam ediyor ve bugün CEO Mark Zuckerberg birkaç prototip gösterdi. Çoğu, ekibin gerçeğe yakın VR oluşturmak için gerekli gördüğü belirli bir özelliği test etmek için tasarlanmış.

İlk prototip "Butterscotch" olarak adlandırılıyor ve odak noktası, ekibin "retinal çözünürlük" dediği şeyi elde etmek için piksel sayısını artırmaya yönelik. Bu, derece başına yaklaşık 60 piksel anlamına geliyor. Prototip, görüş alanının yalnızca yarısını kaplayan Quest 2'den 2,5 kat daha fazla piksel kullanarak 55 piksel/derece elde ediyor. Amaç, ekranın 20/20 görüşe sahip kullanıcıların bir göz testi tablosundaki en küçük harfleri okumasına izin verecek kadar keskin olması. Half Dome başka bir sorunu çözmeye yönelik geliştirilmiş. Bu prototip, sanal sahnelere doğal bir derinlik hissi vermek için göz izleme ve değişken odaklı optikleri kullanacak.

meta vr kulaklık

Ardından, HDR'yi destekleyen ilk VR kulaklık olabilecek Starbursts var. Tabii ki bu sadece bir prototip model, ancak Zuckerberg'in açıklamasına göre, gerçek yaşam sahneleri genellikle üst düzey TV'lerin ve ekranların verebileceğinden daha parlak olacak. Yıldız patlaması 20.000 nit parlaklığa ulaşabilir, ancak tüketici cihazları 10.000 nit daha rahat bir değere razı olabilir. Gösterilen son prototip, PC VR oyunlarını zaten idare edebilen, çalışan bir VR kulaklığı olan Holocake 2 olacak. Meta tarafından şimdiye kadar yapılmış en ince ve en hafif VR kulaklığı, ancak hayal, kalınlığı daha da azaltacak bir holografik lens kullanmak.

meta vr kulaklık

İşte Zuckerberg'in kendisinin gösterdiği dört prototip:

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.