Donanım

Microsoft, akıllı sütyen üzerinde çalışıyor!

Ne bir tablet, ne bir telefon, ne de bir oyun konsolu, Microsoft bu sefer bir sütyen ile karşımızda!


Son yıllarda donanım yelpazesini gitgide genişleten Microsoft yeni bir proje üzerinde çalışıyor. Nokia ve Xbox'ın ardından Microsoft'un yeni bombası akıllı sütyenler oluyor. Yeni hedef kitlsinin kadınlar olduğu ortaya çıkan Microsoft yine şaşırtmak için geliyor. Geçtiğimiz saatlerde Mashable'ın da aralarında olduğu onlarca teknoloji sitesinde yer alan haberlere göre yeni bir ekip, akıllı sütyenler üzerinde çalışıyor. 

Microsoft Research adındaki ekipte 5 tane bilim adamı çalışıyor. Akıllı sütyen sayesinde kadınlar stres seviyelerini anbean görebilecekler. Bir çeşit giyilebilir teknoloji olarak hayatımıza giriş yapacak sütyenin üzerinde çeşitli sensörler yer alıyor. Bu sensörler sayesinde aşırı stresten ötürü kendini yemeğe veren kadınların kilo almasını engellemek planlanıyor.

1386160408_under-armour-bra-smart-design-700x431.jpg

Genel anlamda 2 aşamada çalışan akıllı sütyen, kalp atış seviyesini ölçen sistem telefona yüklenecek uygulamayla bu verileri paylaşıyor. Kullanıcı stres seviyesine bağlı olarak ritimde olabilecek herhangi bir değişimi anında görebilirken, stres nedeniyle aşırı yeme hissi uyandığında da (duygusal yeme bozukluğu gibi durumlarda) bunun farkında olduğundan tedbir alabilecek.

1386160293_smart-bra-640x359.jpg

Henüz prototip olarak üretilen bu sistem ilerleyen zamanlarda yeni eklentilerle birlikte daha da geliştirilecek. Akıllı sütyen projesinde uzmanların bugüne kadar karşılaştırdığı en büyük sıkıntı yine her donanımda olduğu gibi batarya oldu. 3 4 saat giden batarya ömrü malesef bayan kullanıcıları tarafından pek ilgi çekici bulunmayacaktır. Başka sütyenlere de yerleştirilebileceği bilinen bu teknoloji ile birlikte Microsoft'un erkeklere yönelik ne gibi bir imkan sunacağı ise merak konusu.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.