Donanım

Müjde! Ekran kartı fiyatları düşüyor!

Bilgisayar kullanıcılarının olmazsa olmaz donanımlarından biri olan ekran kartları, yakın zamanda ciddi bir aşağı yönlü fiyat güncellemesi ile karşı karşıya kalabilir.

Müjde! Ekran kartı fiyatları düşüyor!

Dünyanın yaşadığı en büyük karanlık dönemlerden biri olan COVID-19 pandemisi, artık iyiden iyiye etkisini kaybetmeye başladı. 2019 yılının sonlarına doğru ortaya çıkan ve 2020-2021 yıllarını kabusa çeviren bu salgın, yalnızca sağlık sektörünü değil A’dan Z’ye neredeyse bütün pazarları olumsuz etkiledi. Tabi bu durumu olumsuz diye nitelendirebilmek için hangi pencereden baktığınız da önemli.

Örneğin pandemi ve çip kriziyle birlikte ekran kartı fiyatlarının bir anda tarihi zirveleri görmesi oyun dünyası ve oyunseverler için büyük olumsuzlukken, bu dönemde satışlarını katlayarak rekor seviyede gelir elde eden Nvidia için durum son derece olumluydu. Öte yandan pandeminin geride kalmasıyla birlikte bu sefer işler değişti ve yeni ortam Nvidia için olumsuz oyunseverler içinse olumlu hale gelmeye başladı.

Müjde! Ekran kartı fiyatları düşüyor!

Sektöre yakın kaynaklardan gelen bilgilere göre hem Nvidia hem de AMD büyük bir stok sorunu çekiyor. Ancak bu sefer ki stok sorunu pandemi döneminde yaşandığı gibi stok azlığı değil tam tersi stok bolluğu sorunu. Yakın zamanda yeni teknoloji ekran kartlarını tanıtmaya hazırlanan iki devin de, henüz ellerindeki ekran kartlarını satamamış olmaları şirketlerde panik havasının esmeye başlamasına neden olmuş.

Her iki şirketin genel merkezinden de yapılan uyarılarda stokların bir an önce boşaltılması istenirken, bu amaç uğruna fiyat indirimlerinin de önü açılmış. İşte bu sebeple Eylül ayından itibaren kısa sürebilecek büyük bir indirim dalgası sizleri bekliyor olabilir. Eğer bilgisayarınız için yeni bir ekran kartına ihtiyaç duyuyorsanız, önümüzdeki birkaç ayı iyi takip etmenizi tavsiye ederiz.

Yorumlar
Halit
Su anda zaten normalin çok üstünde düşse ne olacak.
Cevapla
İkke
Türkiye'd bir şeyin fiyatı bence hiç bir zaman düşmez yine aynı fiyattan alacağız bence
Cevapla
Axyturk
Düşecekte dolar düşmedikten sonra ze giren aynı
Cevapla
d3m1r
düşşün gardaş. Para yok ki
Cevapla
Aynen
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.