Donanım
NVIDIA 32 bit GeForce desteğini bırakıyor!

NVDIA'dan kullanıcıları üzecek haber!

NVIDIA'nın yaptığı resmi açıklamayla 32 bit GeForce desteğini keseceğini sonlandıracağını belirtti. Bu haber milyonlarca kişinin kullandığı 32 bit işletim sisteminin desteğinin biteceği anlamına geliyor.


32 bitlik bir işletim sistemi kullanıyorsanız, yeni bir plan yapmanız uygun olacak. Zira dünyanın en büyük ekran kartı üreticisi konumundaki NVDIA, Mayıs başından itibaren 32 bitlik işletim sistemlerine destek vermeyeceğini açıkladı. 32 bitlik işletim sistemine sahip olan kullanıcılar oyun güncellemeleri ve GeForce Experience'dan mahrum kalacaklar.

NVIDIA, güvenlik güncellemerinin fişini ise 2019 başında çekecek. 32 bit mimarisi oldukça eski ve 2000'li yıllarından başından beri kullanılıyor. Linux ve Windows XP; 32 bitlik seçenekleriyle, düşük seviye PC'ler arasında popüler oldu.

NVIDIA'nın açıklaması Windows 7, 8/8.1, 10, Linux ve FreeBSD'nin 32 bitlik sürümlerine de yönelik. Kısacası NVIDIA'ya özel bir ekran kartına sahipseniz ve 32 bitlik bir işletim sistemi kullanıyorsanız artık farklı seçeneklere yönelmelisiniz.

32 bit ve 64 bit işletim sistemleri; bilgisayarın işlemcisinin bilgileri işleme şekilleriyle ilgilidir. 64 bit sürümü, geleneksel sürüme göre daha fazla bellek talep eder ve çok daha verimlidir. 32 bitlik bir işletim sistemi sadece 4 GB RAM'i destekler. Bu rakam, günümüzdeki oyunlar baz alındığında dramatik biçimde düşük.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.