Donanım

NVidia ve AMD güçlerini birleştirebilir! Büyük seferberlik

Geçtiğimiz yıla damgasını vuran ve başarısızlıkla sonuçlanan Nvidia’nın ARM’yi satın alma sürecinin ardından, ünlü teknoloji şirketi şimdi yeni bir maceraya yelken açıyor olabilir.

NVidia ve AMD güçlerini birleştirebilir! Büyük seferberlik

Teknoloji dünyasını yakından takip edenlerin hatırlayacağı üzere, Nvidia geçmişi 2 sene öncesine kadar dayanan bir girişimle, yarı iletken ve işlemci dünyasının en önemli isimlerinden biri olan ARM’yi bünyesine katmak için harekete geçmiş ve bunun için yaklaşık 40 milyar doları gözden çıkarmıştı.

İlk etapta satın alma süreci sorunsuz işler ve taraflar kendi arasında anlaşmaya varmışken, başta Samsung, Qualcomm, Microsoft, Intel gibi teknoloji devleri bu satın alım sürecine karşı çıkmış ve böylesi bir işlemin Nvidia’yı sektörde tekel konumuna getirebileceğini dile getirmişlerdi.

NVidia ve AMD güçlerini birleştirebilir! Büyük seferberlik

Devam eden süreçte düzenleyici ve denetleyici kurumlarda teknoloji devleri gibi düşününce Nvidia istemeye istemeye de olsa ARM’nin alım sürecinden vazgeçildiğini açıklamış ve bunun sonucunda da ARM’nin sahibi Softbank’a yaklaşık 2 milyar doları bulan cayma bedelini ödemek zorunda kalmıştı.

İşte bugünlerde ortaya atılan bir iddia ise, yine ARM’yi teknoloji dünyasının gündemine taşıdı. Buna göre, geçtiğimiz günlerde bir açıklama yapan Qualcomm CEO’su Cristiano Amon, ARM’nin halka açılmasının ardından ortak bir konsorsiyum ile bu şirketin hisselerinin alınabileceğini belirtti. Uzmanlara göre Amon’un göz kırptığı şirketler ise Samsung ve Intel.

Intel CEO’su Pat Gelsinger’in geçtiğimiz günlerde yaptığı “ARM’nin bir ortak girişim ile satın alınması teklifini ciddiyetle değerlendirecekleri” yönündeki açıklamaları ve bu açıklamaların akabinde de Samsung CEO’su ile bir toplantıda bir araya gelmesi söylentilerin zirveye çıkmasına neden oldu. Bakalım ARM’nin yeni macerası bu kez nasıl sonlanacak.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.