Donanım

OPPO ve Nokia birbirine düştü! Konu mahkemeye taşındı

OPPO ve Nokia 5G patent ihlali sebebiyle mahkemelik oldu. İşte detaylar.

OPPO ve Nokia birbirine düştü! Konu mahkemeye taşındı

Temmuz ayında Nokia, OPPO'ya karşı birkaç patentle ilgili dava açmıştı. Şimdi, bir misilleme olarak, Çinli şirket Çin ve Avrupa'da Nokia'ya karşı birkaç patent ihlali davası açtı.

Davaya dahil olan patentlerin tümü 5G standart temel patentler. 5G teknolojisinin ticarileşmesiyle birlikte, patent sahipleri ve akıllı telefon üreticileri arasındaki temel patent lisanslama oranları yükseliyor. Patent anlaşmazlığını yeni çözen Finlandiyalı şirket Nokia, 5G alanına girmek için kolları sıvadı. 

OPPO, Nokia'ya Avrupa ve Çin'de dava açtı

Son on yılda, Nokia birkaç farklı şirkete dava açtı. Ancak şirket son on yılda patent ihlali nedeniyle ilk kez karşı dava ile karşılaşıyor. Bunun nedeni bazı analistlere göre OPPO'nun Nokia ile doğrudan yüzleşecek cesaretinin olmaması.

Bu yılın Temmuz ayında Nokia, Hindistan, Fransa, Almanya ve Birleşik Krallık dahil olmak üzere yaklaşık dokuz ülkede OPPO'ya düzinelerce patent ihlali davası açtı. Bu hamlenin nedeni açıklanmazken, şirketlerin 5G patent lisansı için anlaşmaya varamaması muhtemel.

Nokia cep telefonu üretmeyi bıraktığından beri, Finlandiya merkezli şirket için patent lisans ücretleri önemli bir rol oynamakta. Şirket telekom ekipmanı pazarında bir dayanak bulmaya çalışıyor. Nokia'nın Huawei'nin çeşitli sorunlarla karşı karşıya kalmasıyla, sözleşmelerin çoğunu alma şansı daha yüksek. Nokia, lisans ücretlerini toplamak için agresif dava stratejisini benimsemiş görünüyor. OPPO'dan önce şirket, Lenovo'ya ABD, Brezilya, Hindistan, Almanya ve diğer ülkelerde patent ihlali davası açmıştı.

Bu yasal anlaşmazlığın nasıl sona erdiğini görmek ilginç olacak. Her iki şirketin anlaşmaya varma olasılığı yüksek olsa da, patent sahibi ile lisans sahibi arasındaki savaş şirketler için yeni kurallar oluşturabilir.

Yorumlar
Akin
Nokia diye bir markami kaldi acaba kendini uretecegi telefonlarla duyuracagina mahkeme haberleri ile duyar olduk oppo ile igrasacagina koca gidi sirketi nasil batirdiginizi aciklayin nokia yokya :)))
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.