Donanım

OPPO ve Nokia iş birliği yapacak!

Piyasada kendisi için önemli bir yer bulmayı başaran Nokia, Oppo ile birlik olacak gibi görünüyor. Her iki cep telefonu üreticisinin önemli bazı detaylarla bir araya geleceğine kesin gözü ile bakılıyor.

OPPO ve Nokia iş birliği yapacak!

Oppo firması, akıllı telefon pazarında, son dönemlerin parlayan yıldızları arasında yer alıyor. Ülkemizde fiyatı biraz pahalı olsa da, sunmuş olduğu teknoloji ile kullanıcılar tarafından kabul görüyor. Oppo, bir dönemlerin en büyük cep telefonu üreticisi olan Nokia ile masaya oturdu ve bazı özellikleri satın aldı.

OPPO ve Nokia iş birliği yapacak!

Finlandiya merkezli şirket Nokia, gelişmiş kamera ve ses teknolojisi üreten OZO markasını kullanarak iş birliklerine devam ediyor. Tekrar piyasaya dönmek isteyen şirket elindeki tüm kozları kullanıyor. Devrim niteliğindeki birçok özellik ile sunulan yeni Oppo RenoOZO’nun ses kayıt ve ses sistemi teknolojisine sahip olduğu ortaya çıktı. Oppo tarafından yeni sunulan Reno ve 10X ismindeki cep telefonu modellerinde Nokia ses sistemi kullanıldığı ifade ediliyor.

OPPO ve Nokia iş birliği yapacak! - Resim : 1

Geçtiğimiz günlerde başlarında, Oppo Avrupa’da yeni Reno serisi akıllı telefonlarını piyasaya sürdü. Oppo Reno 5G aynı zamanda Avrupa’da piyasaya sunulan ilk 5G akıllı telefon oldu. Oppo, bu cihazlardan 3D stereo ses kaydı için üç mikrofonla geleceğini daha önce ifade etmişti.

Resmi listeye göre telefonlar, video çekimi sırasında nesnenin mesafesine bağlı olarak ses seviyesini dengeleyecek olan Ses Odaklama teknolojisine sahip. Burada, cihaz Nokia’nın OZO Audio Focus teknolojisini kullanıyor olabilirler.

Oppo’nun resmi web sitesinde yer alan cihaz listesinde OZO markası hakkında bir bilgi bulunmuyor. Buna karşılık Nokia’nın en son kazanım raporu, OZO ses teknolojisini kullanmak için bu akıllı telefonlardan açıkça bahsetti.

Nokia’ya göre, mekansal odaklama için en az 2 mikrofon ve ayrıca 360 ​​derecelik tamamen uzamsal ses kaydı için 4 mikrofon gerektiriyor. HMD Global’in amiral gemisi Nokia akıllı telefonları bile tescilli 3D mekansal ses kayıt teknolojisine sahip. Piyasadaki mevcut cep telefonları içerisinde Nokia modellerinin ses sistemleri, en efektif olanları olarak biliniyor.

Oppo tarafından yapılan tanıtım etkinliğinde şirket, ses sistemi hakkında hiçbir şey söylemedi. Bu durum Nokia’nın ses sistemlerinde faydalanılan şirket olabileceği ihtimalini arttırıyor. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.