Oturma odalarına yeni bir deneyim geliyor: Yeni Apple TV artık resmi

Apple TV, televizyon dünyasına yeni bir deneyim katıyor.

Oturma odalarına yeni bir deneyim geliyor: Yeni Apple TV artık resmi

Apple basın etkinliğinde sadece telefon ve tabletler duyurmadı. Şirket merakla beklenen yeni Apple TV’yi de kullanıcıların beğenisine sundu. Hatta yeni Apple TV lansmana üzerinde en çok durulan ürünlerde biri oldu. Şirketin 3 yıldır donanım anlamında güncellemediği Apple TV, tasarım noktasında yeni bir şey getirmiyor ancak oldukça gelişmiş özelliklerle donatıldı.

Oturma odalarının en iddialı eğlence cihazlarından biri olacak yeni Apple TV dokunmatik yüzeye sahpip bir kumandayla geliyor. Bu kumanda özellikle oyun oynama ve arayüzde gezinme esnasında kullanıcılara büyük kolaylık sağlıyor.

Kumandanın üzerinde Siri’ye özel bir tuş yer alıyor. Bu tuşa basarak Apple TV’ye sorular yöneltmek mümkün. Siri sayesinde sesli içerik arama yapılabilirsiniz; ya da bir filmdeki oyuncunun kim olduğunu sorabilirsiniz. Siri izleme keyfini rahatsız etmeyecek şekilde TV arayüzünün alt kısmında soruların yanıtlarını gösteriyor. Ayrıca Siri ile izlediğiniz videoyu ileri ya da geri almak da mümkün.

1441864598_1.jpg

Oyun artık Apple TV’nin önemli bir parçası. Dokunmatik yüzey sayesinde kumanda oyun kontrolcüsü olarak kullanılabilir. Apple etkinlikte Crossy Road ve Beat Sports oyunlarını gösterdi, ancak Apple Store’da yer alan birçok popüler oyun kısa süre içerisinde Apple TV başka bir ifadeyle tvOS’a dahil edilecek.

Apple yeni Apple TV’nin arayüz deneyimini tvOS olarak isimlendiriyor. Apple Store erişimi bulunan tvOS için geliştiriciler üçüncü parti uygulamalar oluşturabilecek. Yeni Apple TV’de ayrıca alışveriş de yapılabilecek.

Apple TV’de iPhone 6’ya güç veren 64-bit A8 işlemcisi kullanılıyor.  HDMI ve Ethernet girişleri olan Apple TV, Bluetooth 4.0 sayesinde uzaktan etkileşime geçebiliyor. 2 GB RAM, 32/64GB dahili depolama, MIMO ve 802.11ac Wi-Fi özelliklerine sahip Apple TV’nin kumandası tek şarjla 3 ay kullanım sunuyor.

Yeni Apple TV’nin Türkiye fiyatı henüz açıklanmadı. Ürünün Amerika fiyatları ise 32GB 149$, 64GB 199$ şeklinde. 

1441864737_a9086b36-eb4b-4c60-b7f6-4aa79908426d-2060x1236.jpeg