Donanım

Panasonic yeni kameralarını tanıttı

Panasonic, Profesyonel Kamera Çözümleri geniş kapsamlı ve yenilikçi çözümlerini IBC 2013 etkinliğinde tanıttı.

Panasonic yeni kameralarını tanıttı

Teknolojinin birçok alanında gördüğümüz dev şirket Panasonic, Profesyonel Kamera Çözümleri geniş kapsamlı ve yenilikçi çözümlerini IBC 2013 etkinliğinde tanıttı. Tanıtılan yeni kamera teknolojilerinin çeşitliliği yayın dünyasının farklı yönlerine hitap ediyor. Panasonic’in sergiledikleri arasında 4K teknolojisi, yeni AVC-ULTRA kameralar ve bulut tabanlı kablosuz iş akışı uygulamaları yer alıyor. Şirket ayrıca sektörde devrim yaratacak Ultra Geniş Açılı Kamera, 2 M/E canlı prodüksiyon resim masası, Panasonic’in HD mikro kameraları için yeni uygulamalar, AVC-ULTRA depolama ve görsel radyo konusunda ilgi çekici iş ortaklıklarını gün yüzüne çıkarıyor.

4K izleme ve kayıt

Panasonic, stüdyoda ya da sahada benzersiz 4K/2K izleme imkânı sunan, 31inç boyut ve 4096 x 2160 çözünürlük özelliklerine sahip LCD monitör BT-4LH310’e dair ayrıntıları da açıkladı. Film platolarındaki kısa çekimlerin izlenmesi için son derece uygun şartlar sunan monitör, boyutu ile fiyatı arasındaki kusursuz denge sayesinde post prodüksiyon bölümlerinin daha fazla 4K içerikli işi sonuçlandırabilmesini sağlıyor. 4LH310’un 4K 10-bit IPS paneli 4K çözünürlüğe, geniş bir izleme açısına ve 1,07 milyar sayıya kadar rengin asıllarına sadık bir şekilde yeniden üretilebilmesine olanak tanıyor. Yüksek kaliteli LCD monitörün özellikleri arasında çoklu profesyonel girişler (HD-SDI, 3G-SDI ve HDMI dahil), 3DLUT ;HD/SD altyazı yerleştirme ve cıva ihtiva etmeyen, LED arka aydınlatmalı, çevre dostu panel yer alıyor.

1380103398_ac8side.jpg

Panasonic ayrıca 4K VariCam kamera kaydedicinin gelişimine öncelik verdiğini de açıkladı. Son derece pratik bir kamera olduğu açıklanan VariCam yalnızca 4K sineması için değil, aynı zamanda HDTV içerik prodüksiyonu için de son derece uygun seçenekler ve performans sunacak. Kamera kaydedici 24p’den 100/120p’ye 4K çekimi destekleyecek. 4K VariCam daha da iyi 4K video prodüksiyonlarını mümkün kılmak için 4K çözünürlüğe sahip, yeni geliştirilen Super35mm boyutundaki yüksek hassasiyetli görüntü sensörü ile donanmış olacak.

Panasonic IBC etkinliğinde Ultra P2 kartlarının gelişimini de anlattı. Ultra P2 kartlar geleneksel P2 kartlarla aynı özelliklere sahip olmanın yanında, özel PCIe arayüzü sayesinde daha da yüksek veri aktarım hızlarına ulaşabilecek.

1380103614_aj-px270slant.jpg

Panasonic’in etkinlikte sergiledikleri arasında omuza monte edilebilen Full HD 1080P AVCCAM kamera AG-AC8 de yer alıyor. AG-AC8, ergonomik tasarımı, işlevselliği ve güvenilirliği ile profesyonel ve yarı profesyonel kullanıcıların seminerler, konferanslar, belgeseller, doğa filmleri ve spor karşılaşmalarını mükemmel performansla kaydedebilmelerini sağlıyor. AG-AC8 ayrıca çift SD karta eşzamanlı kayıt, 21 optik zoom ve 50x zoom’a kadar çıkabilen akıllı otomatik mod gibi özelliklere sahip. AG-AC8’in çift SD kart slotu, eşzamanlı kayıt becerisi ve yeni sürüm otomatik karta sıralı kayıt özelliği daha uzun süreli kayıt yapmaya olanak tanıyor.

AVC-ULTRA Teknolojisi
IBC etkinliğinde Panasonic’in, entegre AVC-ULTRA kayıt özellikli ilk P2 HD el kamerası
AJ-PX270’i duyurdu. Kamera, kayıt için gereken farklı bit oranları arasından geniş bir seçim olanağı sunuyor. Kamera AVC-Intra100 özelliğinin yanı sıra, 1920x1080 10bit 4:2:2 yayın kalitesi sunan AVC-LongG özelliğine sahip. Kameranın iki adet dahili microP2 kart girişi kullanım maliyetini ciddi oranda düşürürken veri yedeklemesini de kolaylaştırıyor. PX270’in yeni tasarlanan dahili kompakt 22x zoom lensi, 28mm genişten 616mm teleye kadar çeşitlenen çekim açıklarını kapsayabiliyor. Bu el kamerası ayrıca Kablosuz Yerel Ağ (LAN) özelliği ile kablosuz prodüksiyon iş akışını desteklediği gibi, yakın gelecekte kablosuz iş akışı için 3G/4G/LTE dongle desteğine sahip olacak.   

1380103674_ultrawidecamerapers.jpg

Bulut tabanlı prodüksiyon iş akışı

AJ-PX5000 ve AJ-PX270, istenilen yerden mobil bir ağ aracılığıyla videoyu kablosuz olarak bulut sunucusuna aktarabiliyorlar. Gelecekte yapılacak bir donanım yükseltmesi kayıt esnasında kablosuz aktarıma da imkân tanıyacak. Panasonic’in bu kameraları kaydedilmiş içeriklerin anında ve her yerden bir 3G/4G/LTE dongle vasıtasıyla aktarılabilmesini sağlıyor. Söz konusu özellikler yayıncıların ENG iş akışlarını köklü bir değişikliğe uğratıyor. Panasonic, Avrupa çapında sunduğu bulut tabanlı servisleri genişletme amacıyla Avrupa merkezli bulut servis sağlayıcısı CAMERAMANAGER’ı Temmuz 2013’te satın almıştı.

Ultra geniş açılı kamera

Panasonic, spor yayıncılığı sektörü için dört adet AW-HE120 HD entegre uzaktan kullanıma uygun kamerayı tek sistemde birleştiren Ultra Geniş Açılı Kamera’yı da duyurdu.  180° (64:9) panoramik görüntüleri HD kalitesinde üretme becerisine sahip bu kamera spor karşılaşmalarının kaydedilmesi için ideal bir ürün olarak öne çıkıyor. Kamera sistemi kolayca taşınabilmesi için kompakt ekipmanlara ve kamera senkronizasyonu için de otomatik kurulum asistanına sahip.

Yayın düzeyinde 2 M/E canlı prodüksiyon  resim masası

Panasonic yayın seviyesindeki yeni 2-M/E canlı resim masası AV-HS6000’i IBC 2013 etkinliğinde tanıttı. Kompakt tasarımlı, 3-RU boyutunda ana gövde ünitesine sahip (5,2 inç) olan bu resim masası 32 SDI (HD/SD arası değişebilen) giriş, iki adet DVI girişi ve 16 adet HD/SD SDI çıkışını standart konfigürasyon altında sunuyor. Masanın özellikleri arasında 25,7cm boyutunda, dokunmatik kullanılabilen bir menü paneli (opsiyonel) ve kullanıcıların menü ayarlarını yerel ağ bağlantılı bir PC üzerinden seçmelerine olanak tanıyan web arayüzü yer alıyor. Dahası, Yazılım Geliştirme Kiti (SDK) mükemmel genişletilebilirlik imkânı sunuyor. Ürünün güçlü Primatte® algoritmasını kullanan chroma keyer da standart bir özellik.  

HD mikro kameralarla yeni POV (Point of View) yayın uygulamaları

Panasonic IBC etkinliğinde parmak kamera sınıfında yer alan (POV) HD mikro kameralar GP-KH232E ve GP-US932X’i de gün yüzüne çıkardı. Kameralar doğa/dış mekan ve spor karşılaşmalarında ideal kullanım şartlarının sergilenebilmesi için POV (Point of View) tipinde bir çekimde gösteriliyor. GP-KH232E’nin yüksek görüntü kalitesini temin eden tek sensörlü CMOS ve DSP özellikleri bulunuyor. Ürün, gerekli olan F5.6. düzleminde 2000lx değerinde aydınlatma ve 900 TV satırı yatay çözünürlüğe ulaşabiliyor. GP-US932X, RGB renk ayrımı için, mikro prizma teknolojisi kullanılan, dünyanın en küçük uzaktan kontrollü 3MOS kamera sensörlerinden biri ile HD kalitesine ulaşıyor. Ürün kameranın sensöründeki video sinyalini tamamen dijitalleştiriyor. GP-US932X 1000 TV satırı çözünürlük gibi olağanüstü bir performansın yanı sıra F12’de (binning modu etkinken) 2000lx değerinde ışık hassasiyeti sunabiliyor.

AVC-ULTRA depolama ve görsel radyo konularında ilgi çekici iş ortaklıkları

Panasonic AVC-LongG desteği sunarak köklü iş ortağı Grass Valley® şirketine destek oldu.  Grass Valley’in K2® sunucu ürünlerine getirdiği en yeni güncelleme artık bu sıkıştırma türünü destekleyen güçlü bir yönetimi de kapsıyor. AVC-LongG, Panasonic’in yeni AVC-ULTRA codec ailesi ürünlerinin de bir üyesi. Grass Valley’in K2 Summit® ve K2 Solo® ürünleri böylelikle AVC-LongG kayıt formatını destekleyen, piyasadaki ilk yayın sunucuları oldu.  

Panasonic ile VidiGo arasındaki yeni işbirliği de IBC katılımcılarına aktarıldı. Söz konusu işbirliği Panasonic’in uzaktan kontrollü kameraları ile VidiGO Görsel Radyo arasındaki entegrasyonu da kapsıyor. VidiGO otomatik kamera değişimi, dinamik dijital video efektleri, gerçek zamanlı güncellemeler eşliğinde grafik katmanları ve ses kontrolü özelliklerinin bir bileşimini kullanıyor. Söz konusu işbirliği radyo istasyonlarının görsel radyo şovlarını tamamen otomatikleştirmelerine olanak tanıyor. İşbirliğinin ürünü olan entegre bir çözüm etkinlikte görücüye çıktı.  

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.