Qualcomm, akıllı telefon sektörü için kritik bir karar vermek zorunda

Mobil işlemci dünyasının lider ismi Qualcomm, akıllı telefon kullanıcılarını yakından ilgilendiren bir konuda çok önemli bir karar vermek zorunda.

Qualcomm, akıllı telefon sektörü için kritik bir karar vermek zorunda

Akıllı telefon pazarı rekabetin had safhada olduğu bir sektör. Telefonların birbirinden ayrıldığı ve kullanıcıları için tercih sebebi olan konular ise aslında son derece az. Bakıldığın bir telefonu satın alıp almamak için öncelikle dikkat edilen hususların kamera ve işlemci olduğu görülüyor. Yapılan araştırmalar ekran kalitesinin bile çoğu zaman bu iki başlıktan sonra geldiğini gösteriyor. İşte bu durumda, telefonlarda kullanılan işlemcilerin hayati derecede önem arz etmesi manasına geliyor.

Mobil işlemci denildiğinde akla gelen ilk isim Qualcomm olduğu için de, Amerikalı teknoloji devinin aldığı her karar akıllı telefon sektörünü yakından ilgilendiriyor. Ancak bu defa durum biraz daha ciddi.

Qualcomm, akıllı telefon sektörü için kritik bir karar vermek zorunda

Ortaya atılan son iddialara göre Qualcomm, Snapdragon 8 Gen 3 yonga setini geliştirip geliştirmemek konusunda kararsız. Aslında şirket tabi ki bu yonga setini geliştirecek ancak karar veremediği nokta bunu 2023’de mi yoksa 2024’de mi yapacağı.

Bu kararsızlığın sebebi ise bu yonga setlerini Qualcomm adına üretecek olan TSMC’nin artan fiyat talebi. 3nm teknolojisine geçilmesiyle birlikte maliyetlerin de önemli ölçüde arttığı bilinen sektörde, üretim pazarının çok büyük kısmını elinde tutan TSMC maliyet artışlarını bahane göstererek daha yüksek fiyat talebinde bulunması Qualcomm’un elini kolunu bağladı. Amerikalı teknoloji devinin önünde ise şimdi iki seçenek var, yani bu teklifi kabul ederek Snapdragon 8 Gen 3’ü olması gerekenden daha yükseğe yaptıracak ya da bu gelişimi erteleyecek. Birinci senaryoda akıllı telefonların fiyatlarının artışı kaçınılmaz olurken, ikinci senaryoda ise Android modelleri iOS’un gerisinde kalacak. Bakalım Qualcomm’un kararı ne yönde olacak.