Donanım

Qualcomm ile Apple'ın arası açılıyor!

Qualcomm, Apple'ın açtığı davaya itiraz etmek için kolları sıvadı. Qualcomm, açıklamalarıyla Apple ile olan gerginliği bir üst seviyeye taşıyor.

Qualcomm ile Apple'ın arası açılıyor!

Apple, Ocak ayında Qualcomm'a karşı milyar dolarlık bir telif hakkı dava açmıştı. Bugün ise çip üreticisi, kendi teknolojisinin değerini kabul etmeyi reddettiğini iddia ettiği iPhone üreticisi Apple'a karşı kendi yasal yollar ile savunma kararı aldığını açıkladı.

Apple, patentlerini lisanslamaktan teknoloji üreticilerine para kazandıran Qualcomm'un "alakası olmayan" patentler için ücret aldığını iddia etmişti. Apple'ın söylediğine göre; bu patent ödemelerinde TouchID, ekran panelleri ve kamera bileşenleri yer alıyor.. Apple, ayrıca, Qualcomm'a lisans modeli yoluyla fiyatları şişirmekle de suçladı.

Qualcomm yöneticisi ve genel hukuk danışmanı Don Rosenberg yaptığı açıklamada; Apple'ın Qualcomm'un teknolojilerinden faydalanarak iPhone'dan kar elde ettiğini buna rağmen firmanın şikayetçi olmasını yadsıdıklarını dile getirdi.

Qualcomm yöneticisi ayrıca; Apple'ın "Qualcomm ile anlaşmalara ve yanlış anlaşılmış anlaşmalara ve görüşmelere aykırı olduğunu, Apple'ın, Qualcomm lisanslarını kullanan üretim ortaklarına müdahale ettiğini" eklediğini ileri sürdü.

iPhone 7'nin ABD'de satılan modem çiplerinde cihazın farklı versiyonları var. Apple, Intel modemi kullanan iPhone 7'lerin üstün olduğunu ve bu nedenle tüm müşterilerinin aynı kalitede ürün kullanması için Intel modemli modellerini geri çekmişti ve tercihini Qualcomm'dan yana kullanmıştı.

Apple'ın Qualcomm'un 3G ve 4G standart temel patenleri için adil, makul ve ayrım yapmayan şartlar çerçevesinde lisanslanması konusunda iyi niyetli görüşmelere katılmaktan kaçındığına da yer veriliyor. Başvuruda ayrıca:

Apple'ın, Qualcomm ile anlaşmaları ihlal ettiği, görüşmeler ve anlaşmaları yanlış nitelendirdiği;

Apple'ın, Qualcomm'un Apple için iPhone ve iPad üreten Qualcomm lisans sahipleriyle yaptığı uzun süreli anlaşmalara müdahale ettiği;

Apple'ın, gerçekleri saptırarak ve yanlış açıklamalar yaparak, düzenleyici kuruluşları Qualcomm'un dünya genelindeki ticari faaliyetlerine karşı saldırı yapmaya teşvik ettiği,

Apple'ın, iPhone 7'de kullandığı Qualcomm'un modem çiplerinin tam performansını kullanmadığı, Qualcomm modem bulunan iPhone'lar ile rakip tedarikçinin modemlerini kullanan iPhone'lar arasında performans farklılıklarını çarpıttığı;

Apple'ın, Qualcomm'un güç verdiği iPhone'ların üstün performansı hakkında herkese açık karşılaştırmalar yapmaması için şirketi tehdit ettiği belirtiliyor.

1484304326_apple-watch-macbook-air-ipad-air-iphone-6-image-001.jpg

Qualcomm'un genel hukuk danışmanı Rosenberg son olarak; "Apple, Qualcomm'a küresel bir saldırı başlattı ve Qualcomm'dan haksız ve makul olmayan lisans koşullarını zorlamak için muazzam pazar gücünü kullanmaya çalışıyor. İş modelimizi güçlü bir şekilde savunmayı ve sanayiye yaptığımız teknolojik katkılardan dolayı hakkımızı koruma ve hakkımızı sürdürme niyetindeyiz" dedi.

Apple ile Qualcomm arasındaki gerginlik önümüzdeki günlerde daha da kızışacak gibi duruyor. Bakalım ilerleyen süreçte hangi firma haklı bulunacak?

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.