Qualcomm, Snapdragon X80 modem ile 5G'nin geleceğini şekillendiriyor

MWC 2024'te Qualcomm, Snapdragon X80 modem ve FastConnect 7900 ile 5G teknolojisindeki yeniliklerini ve gelecek vizyonunu tanıttı.

Qualcomm, Snapdragon X80 modem ile 5G'nin geleceğini şekillendiriyor

Barcelona'da düzenlenen MWC 2024'te teknoloji dünyasının kalbi atıyor. Dünyanın dört bir yanından birçok şirket, en yeni ürün ve hizmetlerini bu fuarda sergiliyor. Bu şirketlerden biri de Qualcomm, yeni nesil 5G modem ve bağlantı sistemlerini tanıttı. Qualcomm'un tanıttığı ürünler arasında, 5G teknolojilerinde yeni bir sayfa açan Snapdragon X80 5G Modem-RF Sistemi ve FastConnect 7900 Mobil Bağlantı Sistemi bulunuyor.

Snapdragon X80 modem, 10 Gbps'ye kadar indirme ve 3.5 Gbps'ye kadar yükleme hızları sunarak 5G hızlarının sınırlarını zorluyor. Ayrıca, 5G Advanced desteği ile ağ kapasitesini, güvenilirliğini artırıyor ve gecikmeyi azaltıyor. Yapay zeka destekli iyileştirmeler, performansını ve enerji verimliliğini daha da artırıyor. Bu modem sistemi, akıllı telefonlar, mobil geniş bant cihazları, bilgisayarlar, XR cihazlar, otomobiller, endüstriyel IoT ve sabit kablosuz erişim noktaları gibi geniş bir cihaz yelpazesinde kullanılmak üzere tasarlandı.

Qualcomm, Snapdragon X80 modem ile 5G'nin geleceğini şekillendiriyor

FastConnect 7900 ise, Wi-Fi 7, Bluetooth ve Ultra Geniş Bant teknolojilerini entegre eden ilk çip olma özelliğini taşıyor. Wi-Fi 7 desteği, 5.8 Gbps'ye kadar veri hızları ile daha hızlı ve kesintisiz bir kablosuz deneyim sunuyor. Gelişmiş Bluetooth 5.4 ve UWB yetenekleri, konum tabanlı hizmetler ve yakınlık iletişimlerinde daha fazla hassasiyet sağlıyor. Bu sistemin düşük güç tasarımı, cihazların pil ömrünü uzatıyor.

Qualcomm ayrıca, Snapdragon X80 modem ve FastConnect 7900 sistem ile uyumlu çalışabilen ve Qualcomm platformlarıyla entegre edilebilen Qualcomm AI Hub'ı da tanıttı. Bu AI Hub, gelecek nesil yapay zeka tabanlı bağlantı deneyimlerini desteklemek üzere tasarlandı. Bu yenilikler, mobil dünyada önemli bir ilerleme anlamına geliyor ve kullanıcıların daha hızlı, güvenilir ve akıllı bağlantı deneyimlerine kavuşmasını sağlıyor.