Donanım

Qualcomm, Snapdragon XR1'i duyurdu!

Qualcomm, yeni yonga seti XR1 ile artık daha maliyetli sanal gerçeklik gözlüklerinden kurtulmamızı sağlayacak.


Sanal gerçeklik ve arttırılmış gerçeklik teknolojisi günümüzde artık büyük önem taşıyan iki terim. Bunların gelişimi, gelecekte insanlık içinde oldukça farklı boyutlara kapı açmasını sağlayabilir. Sana anlamda değil, gerçek anlamda. Hala telefonlara veya farklı elektronik cihazlara bağlı bir şekilde işleyen bu teknoloji, gelişim konusunda da büyük bir sıkıntı yaşıyor maalesef.

Günümüzde piyasada bulunan Microsoft HoloLens, HTC Vive, PlayStation VR, Oculus Rift gibi ürünler dışında başka bir ürün bulma şansımız çok oldukça zayıf.

Peki Snapdragon XR1, tam olarak bizlere neler sunacak? Bu işlemci sadece daha çok gözlük görmemizi sağlamayacak, aynı zamanda fiyatlarda da önemli bir düşüş yaşanmasına neden olacak. Çünkü daha önce sunulan ürünlerin büyük kısmı, mobil cihazlar için geliştirilen yongaların özelleştirilmesiyle ortaya çıkan sistemleri kullanıyorlardı. XR1 ile üreticiler sadece yongayı devreye monte edecek, böylece maliyetler düşmüş olacak. Böylelikle alan memnun satan memnun bir konuma gelecek.

XR, Qualcomm’un AR ve VR teknolojilerini bir arada andığı bir kısaltma. Açılımı ise Extended Reality, yani Genişletilmiş Gerçeklik. Qualcomm, yeni yonga setiyle zaten bir süredir birleşmekte olan iki alan AR ve VR'yi daha hızlı bir araya getirme amacı içerisindeydi.

Snapdragon XR1 yonga seti sayesinde 4K çözünürlüğünde 30 FPS videoları izlemek mümkün olacak. Qualcomm, bu işlemcinin sahip olduğu kulaklıkların ise yüz milyonlarca kişi tarafından satın alınacağı görüşünde.

Bakalım gerçekten fiyatlar konusunda bir düşüş gerçekleşecek mi?

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.