Qualcomm yeni amiral gemisi modelleri için geliştirdiği modemini tanıttı

Mobil işlemci dünyasının en büyük ismi konumundaki Qualcomm, amiral gemisi cihazlarında kullanılacak yeni modemini resmen tanıttı.

Qualcomm yeni amiral gemisi modelleri için geliştirdiği modemini tanıttı

Mobil işlemci denildiğinde akla gelen ilk şirket olan Qualcomm, yeni nesil 5G modemlerinden Snapdragon X75 5G'i resmen tanıttı. Snapdragon X75 5G, Snapdragon 8 Gen 2 tabanlı akıllı telefonlar için X70'in yerini alacak. Yeni modem yazılımı, önceki modele göre daha hızlı, daha güçlü ve daha akıllı. Ayrıca, X75 daha yüksek hız ve bant genişliğine sahip birleşik 5G mmWave alıcı-verici ve geniş kapsama alanı ve makro ağ için tasarlanmış 6 GHz'e kadar (sub-6GHz) bant ile donatılmış.

Qualcomm'un geliştirdiği Snapdragon X75, 3GPP spesifikasyonlarının 17 ve 18 numaralı revizyonlarına uyumlu olarak 5G teknolojisinin bir sonraki evrimi için standardı belirleyen ilk modem. Ayrıca, modem bir önceki modele göre %25 daha küçük ve %20 daha az güç tüketiyor. Bu da yeni modemi selefinin önüne geçiriyor.

Qualcomm yeni amiral gemisi modelleri için geliştirdiği modemini tanıttı

Snapdragon X75'in geliştirilmesinde en önemli öncelik, düşük sinyal kalitesi ve gücü olan alanlardaki bağlantıları iyileştirmek oldu. Bu modem, asansörler, garajlar veya yeraltı trenleri gibi yerlerde bile bağlantıyı sürdürmek için tasarlandı. Hareket halindeyken en uygun hücreyi seçmek için tasarlanan X75, ikinci nesil yapay zeka hızlandırıcısı sayesinde zorlu ortamlarda konum doğruluğunu artırıyor.

Snapdragon X75 şu anda test aşamasında ve 2023'ün ikinci yarısında piyasaya sürülmesi planlanıyor. Birçok Android akıllı telefonunda kullanılması beklenen modem, Qualcomm'un en son teknolojik gelişmelerinden biridir. Ancak, bu modem ya da başka özel versiyonları, Apple'ın gelecekteki iPhone modellerinde kullanılacak mı, henüz belli değil.