Qualcomm'un en güçlü çipini kullanacak telefonlar belli oldu

Teknoloji dünyası, yeni nesil Snapdragon 8 Gen 4 çipini kullanacak olan telefonların piyasaya sürülmesini büyük bir merakla bekliyor. Bu çip, cihazların performansını nasıl etkileyecek?

Qualcomm'un en güçlü çipini kullanacak telefonlar belli oldu

Qualcomm'un Snapdragon 8 Gen 4 yonga seti, akıllı telefonlar için şimdiye kadar geliştirilen en güçlü ve akıllı çip olarak öne çıkıyor. Önceki modeli Snapdragon 8 Gen 3'e kıyasla ciddi performans ve yapay zeka yeteneklerinde iyileştirmeler vaat eden yeni performans çekirdekleriyle donatılmış bu çip, teknoloji dünyasında büyük bir heyecan yaratıyor.

ABD merkezli yonga seti üreticisi Qualcomm, Snapdragon 8 Gen 4'ün Ekim ayında Snapdragon Zirvesi'nde tanıtılacağını doğruladı. Ancak zaten bu yeni çip hakkında heyecan verici bilgiler mevcut. Yeni Oryon CPU çekirdekleri, bu çipin hem performans hem de yapay zeka yetenekleri açısından önceki modelleri geride bırakmasını sağlayacak. Ayrıca, bu çekirdekler Qualcomm'un PC'ler için geliştirdiği en güçlü çip olan Snapdragon X Elite yonga setinde de kullanılıyor.

Snapdragon 8 Gen 4, TSMC'nin 3nm üretim sürecini kullanarak, çekirdeklerin bazılarının 4 GHz'e kadar çıkabileceği söyleniyor. Bu da, önceki modelde 3.30 GHz olan hızın üzerine çıkılacağı anlamına geliyor.

Qualcomm'un en güçlü çipini kullanacak telefonlar belli oldu

Bu güçlü yonga setini kullanacak telefonlara gelecek olursak, Xiaomi'nin yeni amiral gemisi serisi Xiaomi 15 ve Xiaomi 15 Pro, Snapdragon 8 Gen 4 yonga setini kullanacak ilk telefonlar olacak. Xiaomi 15'in 6.36 inç büyüklüğünde düz OLED ekranı 1.5K çözünürlüğünde olacak, Pro modeli ise daha büyük bir ekran ve 2K çözünürlük sunacak. Her iki model de özelleştirilmiş OmniVision 50MP ana kameraya ve ultrasonik ekrandan okuyucuya sahip olacak.

OnePlus 13 de Snapdragon 8 Gen 4 ile güçlendirilecek telefonlar arasında. Yeni OnePlus amiral gemisi, son birkaç yıldır kullandığı geleneksel menteşe tarzı kamera modülünden vazgeçerek tasarımında bir değişiklik yapacak. 6.8 inç OLED LTPO mikro-kavisli ekranı ve 2K çözünürlüğü destekleyecek bu cihaz, 50MP ana kamera ve periskop lens özellikleri ile dikkat çekiyor.

iQOO 13 ve iQOO 13 Pro modelleri de Snapdragon 8 Gen 4 ile güçlendirilmiş olacak. Bu serinin standart modeli 1.5K, Pro modeli ise 2K çözünürlük sunacak. Cihazların büyük pil kapasitelerine sahip olacağı da gelen bilgiler arasında.

Samsung'un en yeni amiral gemileri Galaxy S25 Pro ve Galaxy S25 Ultra da bu güçlü çipi kullanacak cihazlar listesinde. Ancak Samsung, yeni amiral gemisi çiplerini kullanan cihazları duyurmada genellikle acele etmiyor. Güney Koreli devin yeni amiral gemilerini genellikle Ocak veya Şubat aylarında duyurduğu biliniyor.

Son olarak Redmi K80 Pro, Snapdragon 8 Gen 4 yonga setini kullanacak bir başka cihaz olarak karşımıza çıkıyor. K80 serisi, standart bir Redmi K80 modelini de içerecek ve bu modelin Snapdragon 8 Gen 3 SoC ile gelmesi bekleniyor. K80 serisi cihazlar, 5.500 mAh pil kapasitesine ve önceki modeller gibi 2K çözünürlükte ekranlara sahip olacak.