Donanım

Robotik şirketi 'Anki' kapanıyor!

Ürünleri Apple'ın etkinliğinde tanıtılan robotik şirketi Anki, yeterli fon bulamadığı için kapanma kararı aldı. Detaylar haberimizde.

Robotik şirketi 'Anki' kapanıyor!

Geçtiğimiz yıllarda toplam 200 milyon Dolar risk sermayesi toplayan ve büyük umut vadeden robotik şirketi Anki’nin tüm çalışanlarını işten çıkaracağı ve şirketin kapatılacağı belirtildi. Recode’un aldığı bilgiye göre Pazartesi sabahı yapılan toplantıda CEO Boris Sofman çalışanlarına işlerine son verileceğini ve 200’e yakın çalışana bir haftalık tazminat ödeneceğini açıkladı.

Robotik şirketi 'Anki' kapanıyor!

Girişim ürettiği Cozmo gibi küçük robotlar sebebiyle sıklıkla ‘sevimli’ olarak tanımlanıyordu. Ancak Index Ventures ve Andreessen Horowitz gibi girişimcilerden ciddi miktarda yatırım almıştı. Andreessen Horowitz kurucularından Marc Andreessen bir dönem Anki’nin yönetim kurulunda görev almıştı. Anki geçtiğimiz sonbaharda, 2017 yılında 100 milyon Dolar gelire ulaştığını ve 2018’de bu sayının daha da artmasını beklediğini söylemişti.

Küçük robot gelişiminde dikkatleri üzerine çeken firmayı Microsoft, Amazon ve Comcast gibi şirketler satın almayı düşünmeye başlamıştı. Ancak bu dönemde şirketin kapanma kararı hem bu firmalara, hem de Anki'nin ürünlerini sevenlere büyük bir sürpriz oldu. Şirket bundan sonra ki faaliyetlerini durdursa da yaptıkları açıklamada aslında mali olanakları düzeltip bir geri dönüş yolu aradıklarını da belirttiler.

Anki Engadget'e gelecekte ürünlerin gelişimi için gereken tüm mali sorunların üstesinden gelebilmek adına her yolu deneyeceklerini ve karşılarına çıkan tüm seçenekleri araştıracaklarını açıkladı. Şirketten gelen bu haber sevindirici olsa da yine de bu ihtimale çok beklentiler yüklememek gerek. Anki'nin ileride yeniden faaliyete geçip geçmeyeceğini zamanla göreceğiz. 

Yorumlar
Yiğit Emre
Vector kaç para
Cevapla
Elif
Tabi kapanacak Konyalı robot varken bunlar iş yapamaz oldu.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.