Donanım

Sabit disk kıtlığı kapıda

Japonya'daki deprem felaketinin donanım bileşenleri üretimine olan etkisi devam ediyor


Japonya'daki deprem felaketinin donanım bileşenleri üretimine olan etkisi devam ediyor. Sektör toparlanmaya başlasa da bazı bileşenlerde sıkıntı kapıda.

Geçtiğimiz Mart ayında Japonya'da yaşanan deprem felaketinin teknoloji dünyasında açtığı yaralar yavaş yavaş sarılmaya başladı. (Japonya'daki Nükleer Krize Robot Çözümü)

Her ne kadar bazı bölgelerde üretim kapasitesi eskiye dönmüş olsa da yakın gelecekte bazı ürünleri piyasada bulmakta zorluk çekebiliriz.

Teknoloji sitesi ShiftDelete.Net'in haberine göre, bunların başında gelenler arasında da sabit diskler var. Texas Instruments ve Renesas Elctronics gibi önde gelen sabit disk yongası sağlayıcıları üretime yeniden başladılar fakat önümüzdeki çeyrekte artması beklenen talebi tam karşılayamayacakları tahmin ediliyor.

Sabit disk yonga üretiminde yaşanan gecikme sebebiyle talep karşılanamayacak

Gecikmenin Sebebi

Üretime yeniden başlanmasına rağmen firmalar depremden sonra ürettikleri modeller için yeniden sertifika almak zorundalar. Bu da üretimde gecikmelere neden oluyor.

Arzın talebi karşılayamamasının anlamı ise fiyatların yükselmesi olacak. Bu durum son kullanıcıyı ne kadar etkiler bilinmez fakat büyük çaplı alım yapan firmalara önemli bir etkisi olacağı kesin.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.