Donanım

Samsung, 3nm çip üretiminde rakiplerini solladı!

Samsung 3nm çip üretiminde rakiplerini ciddi anlamda sollamayı başardı. TSMC'yi bile geride bırakmayı başaran şirket çip konusunda lider olabilir.

Samsung, 3nm çip üretiminde rakiplerini solladı!

Bloomberg'in bildirdiğine göre Samsung, rakip çip üreticisi TSMC'yi daha güç verimli üretim sürecine geçerek 3nm çipler üretmeye başladı. TSMC'nin 3nm sürecinin 2022'nin ikinci yarısına kadar seri üretime geçmesi beklenmiyor.

Samsung, 3nm çip üretiminde rakiplerini solladı!

samsung çip

Samsung, yeni üretim sürecinin önceki 5nm sürecinden yüzde 45 daha verimli olduğunu, yüzde 23 daha yüksek performansa ve yüzde 16 daha küçük yüzey alanına sahip olduğunu duyurdu. Şirket, gelecekte, ikinci nesil 3nm işleminin güç tüketimini ve boyutunu sırasıyla yüzde 50 ve yüzde 35 azaltabileceğini ve performansı yüzde 30 artırabileceğini umuyor.

Duyuru, Samsung'un sözleşmeli çip üretimi pazarına hakim olan ve iPhone'lar, iPad'ler, MacBook'lar ve Mac'ler için Apple'ın çiplerinin üreticisi olan TSMC ile rekabet etme çabalarında önemli bir kilometre taşı niteliğinde. Ancak Bloomberg, Samsung'un yeni 3nm sürecinin maliyet verimliliğini pazar lideriyle rekabet edebildiğini kanıtlayana kadar TSMC'nin pazar payına karşı ilerleme kaydetmesinin pek mümkün olmadığını bildiriyor.

Samsung, çiplerin başlangıçta "yüksek performanslı, düşük güçlü bilgi işlem" uygulamaları için üretileceğini, ancak sonunda mobil cihazlara geçmeyi planladığını söyledi. Bloomberg, çiplerin şimdilik Güney Kore'de, başlangıçta Pyeongtaek'e genişlemeden önce Hwaseong tesislerinde üretileceğini belirtiyor. İlk raporların sonunda 3nm çip üretme kapasitesine sahip olabileceğini söylediği, şirketin Teksas'taki yakında çıkacak olan çip fabrikasının 2024 yılına kadar seri üretime başlaması planlanmadı.

ABD, Avrupa ve Çin'in üreticilerin yurtiçinde daha fazla çip üretmesi için rekabet etmesiyle birlikte, son küresel çip sıkıntısının bir sonucu olarak çip üretiminin yeri büyük miktarda inceleme altına alındı.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.