Donanım

Samsung, DDR4 RAM teknolojisi için indirime gidiyor! [Yeter ki herkes geçsin]

Güney Koreli teknoloji devi Samsung, DDR3 RAM'lerden herkesin kurtulabilmesi için yeni avantajlar sunmayı hedefliyor. Firma DDR4 teknolojisine herkesin geçmesini istiyor. İşte detaylar.

Samsung, DDR4 RAM teknolojisi için indirime gidiyor! [Yeter ki herkes geçsin]

DDR3 teknolojisi yakın zamanda ortadan kalkabilir. Samsung daha yeni olan DDR4 teknolojisini desteklemek için ek indirimler yapacak. Firma sırf bu yüzden ileride DDR3 RAM modüllerini daha pahalı hale getirecek, ancak iyi haber şu ki DDR4 ve DDR5 ürünleri her geçen ay daha da ucuzlayacak.

Geçen yıl ki raporlarda, DDR3 bellek arzının zaten azaldığını biliyorduk. Kar marjları azalan bu teknoloji iyice zayıf kalmıştı, bu nedenle üreticilerin DDR4 ve DDR5 gibi daha yeni varyantları lehlerine kullanmaları gerekiyor.

Samsung DDR4 için ek avantajlar sağlayacak

Bu yılın başlarında Samsung ve SK Hynix, önümüzdeki aylarda DDR3 üretimini durduracaklarını açıklayan ilk şirketler oldular. Ayrıca Micron gibi şirketler ve Nanya Technology, Elite Semiconductor Memory Technology, Etron Technology ve Winbond Electronics gibi özel DRAM üreticileri de bu konuda müşterilerine garanti verecekler.

DDR3 talebinin azalmasıyla, Samsung'un geçen yıla kıyasla bile üretimi önemli ölçüde azalttığı bildiriliyor. Sektörün içindekiler, Koreli teknoloji devinin bu yılın sonuna kadar DDR3 bellekler için yeni siparişleri kabul etmeyi bırakacağını ve 2023'ün sonuna kadar hepsini bitireceklerine inanıyor.

Samsung DDR4 teknolojisini desteklemek için indirime gidiyor!

Bu hareket çoğunlukla üreticilerin yıllardır kullandıkları ucuz 1GB, 2GB ve 4GB DDR3 modülleri kullandığı yönlendiriciler, kablosuz erişim noktaları, anahtarlar, modemler ve set üstü ocaklar gibi cihazları da etkileyecektir. Bazı düşük kaliteli dizüstü bilgisayarlar ve tabletler de bu modülleri içeriyorlar, ancak son birkaç yılda DDR3 kullanımı son derece nadir hale geldi.

Samsung, 4Gb gibi popüler kapasitelerde indirimler sunarak müşterilerini DDR4 yongalarına yönlendirmek istiyor. Bunun tüketiciler için daha düşük fiyatlara yol açıp açmayacağını söylemek için henüz çok erken, ancak genel pazarın etkilenmesi, son zamanlarda DRAM fiyatlandırması üzerinde önemli bir aşağı yönlü baskı oluşturabiliyor.

TrendForce'deki piyasa analistlerine göre, endüstri şu anda bir DRAM arz bolluğu ile uğraşıyor ve bu, fiyatlandırma açısından yüzde 18'e varan bir fedakarlık anlamına gelse bile, aşırı arzdan kurtulmak için yeterli değil.

Samsung için bellek satışları toplam gelirinin yarısından fazlasını temsil ediyor, bu nedenle yalnızca kâr marjlarının daha yüksek olduğu DDR4 ve DDR5 DRAM'e odaklanmak mantıklı gibi görünüyor. Şirketin kazançları 2022'nin ilk altı ayında arttı ve hatta ikinci çeyrekte 58.9 milyar dolara ulaştı, ancak eğilimin önümüzdeki çeyreklerde tersine dönmesi bekleniyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.