Samsung, Teksas'ta 11 çip fabrikası kurmak istiyor

Samsung, Teksas bölgesinde yaklaşık 17 milyar dolara mal olduğu tahmin edilen bir çip fabrikası kuruyor.

Samsung, Teksas'ta 11 çip fabrikası kurmak istiyor

Güney Kore merkezli teknoloji üreticisi Samsung, ABD'nin Austin, Teksas bölgesinde yaklaşık 17 milyar dolara mal olduğu tahmin edilen bir çip fabrikası kuruyor. 

Samsung, Teksas, Taylor ve Manor bölgelerinde inşa etmek istediği 11 fabrika için vergi indirimleri için başvuruda bulundu. Yerel yetkililerden teşvik alırsa, 11 fabrikaya yapılan toplam yatırımın toplamı 192 milyar doları bulabilir.

Tüm bunlar gerçekleşirse, Samsung bölgede 10.000'den fazla kişiyle istihdam sağlayacak. Aslında, her şey yolunda giderse, Samsung'un bu dev yatırımı Orta Teksas tarihindeki en büyük ekonomik yatırımı olacak. Önerilen 11 fabrikadan ikisi Austin'de ve dokuzu, Austin'in 25 mil kuzeydoğusunda yer alacak. 

Bu fabrikalardan herhangi birinin muhtemelen çalışır ve çalışır durumda olabileceği en erken tarih 2034 iken, ikisi yalnızca 2042 için planlandı. Bununla birlikte, bunların hiçbirinin bağlayıcı olmadığını belirtmek önemlidir. Böylece, şirket teşviklerini alsa bile planlar hala değiştirilebilir veya tamamen rafa kaldırılabilir.

Yine de, şirketin planlarını gerçekleştirmesi için pek çok neden var. Birincisi, 1997'den beri faaliyet gösterdiği ve şu anda yaklaşık 10.000 kişiyi istihdam ettiği Austin'de zaten çok güçlü bir varlığa sahip, bu da Kore dışındaki herhangi bir yerden daha fazla.