Donanım

Google yeni akıllı gözlüğü için harekete geçti!

Mayıs ayında I/O 2022'de Google, yeni nesil gözlüklerinin erken bir prototipini göstererek artırılmış gerçeklik gözlüklerinin geri dönüşünden bir parça göstermişti. Şimdi, şirket gerçek dünya testlerine başlamak için neredeyse hazır.

Google yeni akıllı gözlüğü için harekete geçti!

Ağustos ayında doğada gözlüğünü takarak gezen bir Google çalışanı görebilirsiniz.

Google'ın AR ve VR bölümünde grup ürün müdürü olan Juston Payne bir blog yazısında, "Gerçek dünya testleri, bu cihazların insanlara günlük yaşamlarında nasıl yardımcı olabileceğini daha iyi anlamamızı sağlayacak" dedi.

"Artırılmış gerçeklik navigasyonu gibi deneyimler geliştirirken, hava durumu ve yoğun kavşaklar gibi faktörleri hesaba katmamıza yardımcı olacak - ki bunların iç mekanlarda tamamen yeniden yaratılması zor, bazen imkansız olabilir.”

Google yeni akıllı gözlüğü için harekete geçti!

Test şimdilik Google çalışanları ve birkaç güvenilir test kullanıcısı gibi birkaç düzine kişiyle sınırlı olacak. Prototip modeller kameralar, mikrofonlar ve lens içi ekranlarla donatılacak. Google bu testlerle çeviri, deşifre ve gezinme gibi işlevler için sesli ve görsel algılamayı değerlendiriyor.

Ancak, özellikler sınırlı. Google metni çevirmek ve yol tariflerini görüntülemek için görüntü verilerini kullansa da, gözlükler fotoğraf veya video çekmeyecek. Hata ayıklama ve analiz için kullanılmayacaksa, veriler "deneyim tamamlandıktan sonra" silinecek. Bu durumda Google, yüzler ve plakalar gibi hassas bilgileri kaldıracak. Şirket, araştırma amacıyla kullanılan görüntü verilerini 30 gün sonra silecek.

Google Glass, şirketin olmasını umduğu kadar başarılı olamadı - bugünlerde yalnızca kurumsal bir ürün. Şirket, yeni nesil AR gözlükleriyle bu işi düzeltmek istediğinden işleri şimdilik ağırdan alıyor. Gözlükler için henüz bir çıkış zamanı yok.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.