Donanım

Samsung Türkiye'de kullanılacak Exynos 1080 işlemcisini duyurdu!

Samsung, bugün resmi olarak Exynos 1080'i duyurdu. İşte tüm detaylar!


Samsung bugün resmi olarak merakla beklenen Exynos 1080 orta segment yonga setini duyurdu. Beklendiği gibi, SoC, şirketin 5nm EUV FinFET işlem teknolojisine dayanıyor. Genellikle, düğüm ne kadar küçükse, bir çipe o kadar fazla transistör sığabilir ve bu, performansı ve verimliliği artırır.

Exynos 1080 performansı

Samsung'un orta segment telefonlar için mevcut yongası Exynos 980, 8nm FinFET işlemi kullanılarak üretildi. 8nm düğüm, Koreli devin son DUV tabanlı işlem teknolojisiydi ve 7nm teknolojisi geliştirilirken bir ara nokta görevi gördü.

Görünüşe göre Exynos 1080, mantık alanı verimliliğinde yüzde 30 artış sağlıyor ve güç verimliliği Exynos 980'den yüzde 15 daha fazla.

En yüksek performans için 2.8GHz bir Arm Cortex-A78 çekirdeği, 2.6GHz'de çalışan dengeli performans için üç Cortex-A78 çekirdeği ve 2.0GHz verimlilik için dört Cortex-A55 çekirdeği olan sekiz çekirdekli bir çip. Çip hem LPDDR4x hem de LPDDR5 RAM ve UFS 3.1 depolamayı destekler.

Samsung, sinirsel işlem birimi (NPU) ve dijital sinyal işlemcisinin (DSP) çipin saniyede 5,7 trilyon işlem yapmasına izin verdiğini ve bunun çok çeşitli yapay zeka  uygulamalarını desteklemek için kullanışlı olacağını söylüyor.

Yeni Exynos, verimliliği yüzde 10'a kadar artırmak için gerçek zamanlı olarak güç tüketimini izleyen ve optimize eden Amigo adlı bir güç tasarrufu moduna da sahip.

Şirket bazında, tek çekirdek performansı yüzde 50 arttı ve çok çekirdek performansı önceki nesle kıyasla iki katına çıktı.

Exynos 1080'in GPU'su, Exynos 980'in GPU'sundan 2.3 kat daha iyi performans gösteriyor.

Yeni çip, amiral gemisi Exynos 990'ın G77 GPU'sundan yüzde 10 daha verimli olan Mali-G78 GPU'yu entegre ediyor.

SoC, 90 Hz yenileme hızıyla WQHD+ ekranları veya 144 Hz'de FHD+ ekranları çalıştırabilir. Aynı zamanda HDR10+ da desteklenmektedir.

Çipin içine bir 5G modem yerleştirilmiştir ve hem mmWave hem de 6GHz ağları ile uyumludur ve maksimum 5.1Gbps downlink hızları sağlar. Diğer bağlantı seçenekleri arasında Bluetooth 5.2 ve Wi-Fi 6 bulunuyor.

Exynos 1080, 200MP tek sensör veya çift 32MP + 32MP kamerayı kaldırabilir ve 60 fps'de 4K video kaydı sunar.

Çip halihazırda seri üretimde ve ilk olarak gelecek yılın başlarında bir Vivo cep telefonu tarafından kullanılacak.

Yorumlar
dikkat edin gençler
Türkiyede kullanılacak derken hangi modellerde gibi ayrıntılara girerseniz seviniriz başlıklarla içerikleriniz farklılık gösteriyor.....
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.