Donanım

Şimdi de SSD ve HDD ile madencilik başladı! Herkes yapabilir

Kripto madenciler ekran kartı fiyatlarından sonra SSD fiyatlarını da vuracak gibi görünüyor. Chia Coin Çin'de SSD'lerin şimdiden tükenmesine sebep oldu.

Şimdi de SSD ve HDD ile madencilik başladı! Herkes yapabilir

Kripto paralar Bitcoin ile beraber ilk çıktığında madencilik yaparak yeni kripto para üretmek sadece işlemcilerle yapılıyordu. Ardından ekran kartlarının bu konuda çok daha büyük bir potansiyel barındırdıkları keşfedilerek tüm yük ekran kartlarına kaydırıldı. Bu da ekran kartlarının fiyatlarının fırlamasına sebep oldu. Son dönemde yaşanan koronavirüs salgını ve kripto piyasasının hızla yükselmesi ile birlikte ekran kartlarına bir hücum daha yaşandı. Bunun sonucunda tüm dünyada ekran kartı fiyatları yine katlanarak arttı. En basitinden birkaç ay önce 1500 TL civarına bulunabilen GTX 1650 artık 4000 TL seviyelerinde geziyor.

Chia Coin SSD ve HDD pazarını tehdit ediyor

Şimdi de SSD pazarını tehdit eden yeni bir çılgınlık baş gösterdi. Ekran kartının işlem gücü yerine depolama birimlerinden ayrılan birim başına ödül verilen Chia Coin isimli yeni kripto para Çin'de sadece 1 ay içinde SSD ve hard disk stoklarının alt üst olmasına sebep oldu. Şimdilik 4 TB'lık bir SSD üzerinde 1422 adet havuz denilen alan oluşturulabiliyor ve bu havuzların her biri başına 35 sent değerinde Chia Coin ödülü veriliyor. Zamanla havuz boyutları artacağından terabayt başı açılabilecek havuz sayısı da azalıyor.

SSD stokları tükeniyor

SSD sektörünün büyük üreticilerinden olan ADATA geçen ay SSD sevkiyatında %500'lük bir artış olduğunu belirtti. Bununla birlikte Chia Coin üretimi Çin dışındaki ülkelerde de artmaya başladı. Özellikle Avrupa'da ve ABD'de Chia Coin üretimi hızla yayılıyor. Bu da SSD'lerin hızla tükenmesi ve arzın talebe yetişememesine neden olacaktır.

Chia Coin madenciliği bu işin sadece başlangıcı

Elbette Chia Coin'in başarısı SSD ile üretilen başka coin'lerin çıkmasına da yol açacaktır. Ayrıca başka coin'ler çıkmasa dahi Chia Coin'in yavaş yavaş borsalarda listelenmeye başlaması ile fiyatı hızla artacak ve bu da Chia Coin'e yönelen madencilerin sayısını arttıracaktır. Chia için kullanılan bir SSD'nin ömrünün sadece 6 ay olması da işin diğer bir korkunç yönü. Nereden bakarsak bakalım, SSD'lerin fiyatının bu yılın ikinci yarısında hızla artacağını varsayabiliriz.

Yorumlar
TRACKER KANKA YOUTUBE KANALI
Yeter yahu böyle şeyler yüzünden parça alınmıyor herşey fiyati değerinden fazla oldu
Cevapla
serdar
katılıyorum pc yi yukseltemiyorum parçalar ateş pahası
rugles
beyler nasıl bu madenciliği yapıcaz ne indircez veya bir alet almak gerekiyormu
Cevapla
Yeter be
Sen de yapma be kardeşim bilgisayarımıza parça alamıyoruz işe girip çalışmak yerine coin peşinde koşuyorsunuz. Taksicinin coini var ne bu snopluk.
Minerman
Bir kazma bir kürek aman aman
Sülov
4TB SSD ve ömrü de 6 ay olacak. Ülkemiz için çok birşey ifade etmiyor, buradan katılım pek sağlanmaz:)
Cevapla
trk
4 tb ssd değil. 4 tb hdd o. Ssd ve hdd birlikte kullanlıyor
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.