Donanım

Şimdi Intel düşünsün: Apple M1 işlemcisini tanıttı!

Apple kendi geliştirdiği işlemcisi M1 ve onu kullanan bilgisayarları tanıttı. İşte yeni işlemcinin özellikleri ve onu kullanan bilgisayarların fiyatları.

Şimdi Intel düşünsün: Apple M1 işlemcisini tanıttı!

Apple, Haziran ayında bilgisayarlarında kullandıkları Intel işlemcileri bırakarak onun yerine Apple Silicon ile kendi işlemcilerine geçiş yapacağını açıklamıştı. Bugüne kadar iPhone ve iPad modellerinde kendi işlemcisini kullanan Apple, artık Mac bilgisayarlarda da kendi ürettiği işlemciyi kullanacak. 

Apple, ABD'de düzenlediği bir etkinlikle M1 işlemcisi kullanacak 3 yeni MacBook bilgisayarı tanıttı. 10 yıldır çalışmaları süren Apple bilgisayar işlemcisi artık kullanıcılarla buluşuyor. Yeni işlemci M1, kullanıcılara yüksek performans ve uzun şarj süresi gibi özellikler vaad ediyor. 

Şimdi Intel düşünsün: Apple M1 işlemcisini tanıttı!

M1'dan önce Apple bilgisayarlarının çalışması için birden fazla işlemciye ihtiyaç vardı. Fakat M1'ın birleşik bellek mimarisi işlemcinin performansını yükseltirken güç kullanımı da büyük ölçüde azaltıyor. M1 aynı zamanda ilk 5 nm bilgisayar işlemcisi olma özelliğini taşıyor. M1 4 adet performans ve 4 adet verimlilik, toplamda 8 çekirdeği ile Apple'ın şu ana kadar ürettiği en gelişmiş işlemci. Son teknoloji masaüstü bilgisayar işlemcileriyle kıyaslandığında gücün sadece 1/4'ünü kullanarak aynı CPU performansına ulaşıyor ve bu yüzden de 2 kat daha verimli bir performans sağlıyor. 

GPU performansında da diğerlerini geride bırakan M1 diğer bilgisayar işlemcilerinin ulaştığı performansa çok daha az güç kullanarak ulaşarak 2 kat daha verimli bir kullanım sağlıyor.

M1 sadece bunlarla da yetinmiyor, 16 çekirdekli yapay zeka motoru içeren işlemci saniyede 11 trilyon işlem kapasitesine sahip. Aynı zamanda M1, kullanıcılara üst düzey bir güvenlik sunuyor.

Yeni işletim sistemi macOS Big Sur

M1 özelliklerini maksimum düzeyde kullanmak için tasarlanan macOS Big Sur işletim sistemine de optimizasyonlar yaparak mükemmel bir donanım ve yazılım uyumu sağlıyor. MacBook Air kapağı daha yarıya kadar kaldırdığınızda uykudan uyanarak sistemi hazır hale getiriyor. Özellikle nöral motor sayesinde Mac bilgisayarlarında Touch ID ve Face ID gibi pek çok yeniliği göreceğiz. Aynı zamanda evrensel uygulama teknolojisi sayesinde, Intel'de çalışan ve bu teknolojiyi kullanan uygulamaları Apple Silicon ile de kullanabileceğiz.

M1 işlemcili MacBook Air!

Yeni M1 işlemcili, küçük ama büyük işler başaracak MacBook Air kullanıcılara önceki bilgisayarlardan 3.5 kat daha iyi bir CPU performansı ve 5 kat daha hızlı grafik performansı sunuyor. Aynı zamanda, kendi seviyesinde en çok satan Windows laptoplarından 3 kat, 16 çekirdekli nöral motor sayesinde ise önceki ürünlere göre 9 kat daha hızlı ve sessiz bir performans sunuyor. Şarj süresi ise 18 saate kadar çıkıyor, bu da öncekilerden 6 saat daha fazla. 

Yeni M1 işlemcili Mac mini!

Taşınması kolay bir diğer Apple Mac ürünü, MacBook Mini bizlere öncesinden 3 kat daha hızlı bir CPU performansı ve 6 kat daha hızlı grafik performansı vaad ediyor. En ok satılan masaüstü bilgisayarlardan ise 5 kat daha hızlı ve aynı zamanda taşınması kolay oluşuyla dikkat çekiyor. 

M1 işlemcili MacBook Pro!

Apple'ın iddiasına göre M1 ile 2.8 kat daha yüksek CPU performansı ve 5 kat daha yüksek grafik performansı sunan MacBook Pro, benzer özelliklere sahip Windows  işletim sistemli bir bilgisayara göre 3 kat daha hızlı. Aynı zamanda 10 saat daha fazla yani 20 saate kadar pil süresi sunan MacBook Pro, şimdiye kadarki en uzun pil ömrü sunan Mac ürünü. 

 

 

M1 işlemcili MacBook Air Türkiye fiyatı

  • 256 GB Depolama Kapasitesi: 10.999 TL
  • 512 GB Depolama Kapasitesi: 13.699 TL

 

M1 işlemcili Mac mini Türkiye fiyatı

  • 256 GB Depolama Kapasitesi: 7.899 TL
  • 512 GB Depolama Kapasitesi: 10.099 TL

 

M1 işlemcili MacBook Pro Türkiye fiyatı

  • 256 GB Depolama Kapasitesi: 14.299 TL
  • 512 GB Depolama Kapasitesi: 16.499 TL
Yorumlar
Th
Bunu pc ye takıcaksın olum
Cevapla
rocky
kartlar yeniden dagitiliyor :Pp
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.