Snapdragon 8 Gen 4, AnTuTu testinde görüntülendi

Qualcomm'un yeni nesil işlemcisi Snapdragon 8 Gen 4, performans testi videosunda ortaya çıktı.

Snapdragon 8 Gen 4, AnTuTu testinde görüntülendi

Qualcomm’un yeni amiral gemisi mobil işlemcisi Snapdragon 8 Gen 4 hakkındaki bilgiler oldukça gizli tutulsa da son zamanlarda internete sızan bilgiler yavaş yavaş cihaz hakkında detayları ortaya çıkarıyor. Bugün internete sızan bir bilgiye göre, bu işlemciye sahip ilk telefonların Ekim ayında piyasaya sürüleceği öğrenildi. Aynı gün içinde ikinci bir sızıntı daha yaşandı ve Bilibili üzerinden paylaşılan bir video, Snapdragon 8 Gen 4’ün mühendislik örneğinin, AnTuTu benchmark testinden geçirildiğini gösterdi.

Videoya göre, işlemci testten 1.769.083 puan alarak, mevcut Snapdragon 8 Gen 3’ün bile altında bir performans sergiledi. Ancak bu durum, işlemcinin henüz mühendislik örneği olması ve ağır CPU daraltmasıyla karşı karşıya kalmasından kaynaklanıyor olabilir. Bu, beklenenden düşük performansın muhtemel nedenlerinden biri.

Snapdragon 8 Gen 4, AnTuTu testinde görüntülendi - Resim : 1

Snapdragon 8 Gen 4, AnTuTu testinde görüntülendi

Video, işlemcinin çekirdek mimarisini de gözler önüne seriyor. Snapdragon 8 Gen 4’ün iki yüksek performanslı çekirdek ve altı verimlilik çekirdeğinden oluşan 2+6 çekirdek konfigürasyonuna sahip olması bekleniyor. Sızan video, çipin 2.4 GHz maksimum saat hızına sahip iki “Phoenix M” çekirdeği ve 1.939 GHz ile sınırlandırılmış “Phoenix L” çekirdeklerini içerdiğini doğruluyor. Ayrıca, çipin kod adının “Sun for Arm x64” olduğu görülüyor.

Daha önce performans çekirdekleri için söylentilerde 4.2 GHz hızından bahsedilse de, bu hızların mühendislik örneğine özgü olduğu düşünülüyor. Qualcomm’un nihai sürümde bu saat hızlarını ayarlaması muhtemel. Qualcomm’un nihai ürünü açıklamasını ve bağımsız incelemelerin gerçek kapasitesine dair daha net bir görüntü elde etmemizi sağlamasını bekleyeceğiz.