Donanım

Snapdragon S4 işlemci serisi genişletildi

Qualcomm, akıllı telefonlar için Snapdragon S4 İşlemci serisini dört çekirdekli CPU’lar ile genişletti.

Snapdragon S4 işlemci serisi genişletildi

Radyo  Frekans Bant farklılıklarını denetim altına alan Yeni TWR1625L ve RF Ön Uç Yonga Setleri, OEMlerin Dünya çapında 4G LTE mobilitesini barındıran daha ince, güç tasarruflu cihazlar elde etmelerini sağlıyor.

Qualcomm Incorporated'ın (NASDAQ: QCOM) bir iştiraki olan Qualcomm Technologies Inc.,  mobil radyo frekansı bant dağınıklığını hedef alan ve cep telefonları için ilk kez tek  ve küresel 4G LTE tasarımını mümkün kılan sistem seviyesindeki kapsamlı çözümü olan Qualcomm RF3600 Ön Uç Çözümü'nü bugün tanıttı. Dünya çapında 40 mobil radyo bant bulunması nedeniyle, bugünün küresel LTE cihazlarını tasarlamada en büyük engeli bant dağınıklığı oluşturuyor.  Qualcomm RF ön çözümü bu problemin üstesinden gelmek için bir yonga seti geliştirerek RF performansının artırıyor. Bunun yanı sıra LTE-FDD, LTE-TDD, WCDMA, EV-DO, CDMA 1x, TD-SCDMA ve GSM/EDGE de dahil olmak üzere yedi mobil modu da destekleyen OEMlere daha kolay geliştirilebilir çoklu bant, çoklu moda sahip cep telefonlarında yardımcı oluyor.

1361815365_snapdragon.jpg

RF Ön Uç Çözümü, 3G/4G LTE cep telefonları için sektörün ilk kuşatan güç takibi, dinamik anten uyumlu frekans ayarlayıcısı, bütünleşik güç amplifikatör-anten değiştirici ve yenilikçi temel ön bileşenlerle geçişli 3D-RF paketleme çözümünü de kapsıyor. Sorunsuz bir şekilde çalışmak üzere tasarlanan Qualcomm RF360 çözümü güç tüketimini azaltıyor. Aynı zamanda bir akıllı telefon içerisindeki RF bileşenlerinin tuttuğu alanı şu anki nesline kıyasla yüzde 50 oranında azaltırken radyo performansını artırıyor. Buna ek olarak bu çözüm tasarım karmaşasını ve geliştirme maliyetlerini aza indirirken OEM müşterilerinin yeni çoklu bant, çoklu mod LTE ürünlerini daha hızlı ve verimli bir şekilde üretmelerine izin veriyor. Qualcomm Snapdragon hepsi bir arada mobil işlemcileri, Gobi™ LTE modemleri ve Qualcomm teknolojileriyle bir araya gelen yeni RF ön uç yonga setleri OEMlere kapsamlı bir şekilde optimize edilen, sistem seviyesinde ve gerçekten küresel LTE çözümleri ortaya koyabilme imkanı veriyor.

Mobil geniş bant teknolojileri evrim geçirdikçe OEMler de tüketiciler her nerede olursa olsun en iyi veri ve ses deneyimini mümkün kılmak için 2G, 3G, 4G LTE ve ileri LTE teknolojilerini aynı cihazda destekleme ihtiyacı duyacak.

Qualcomm Technologies Ürün Yönetimi Kıdemli Başkan Yardımcısı, Alex Katouzian "2G, 3G ve 4G LTE ağlarını küresel olarak hayata geçirmek için kullanılan geniş çaptaki radyo frekanslar mobil cihaz tasarımcıları arasındaki rekabeti de gözler önüne seriyor. 2G ve 3G teknolojilerinin her birinin gerçekleştiği dünya çapındaki dört ya da beş RF bant, LTE'yi dahil ederken yaklaşık olarak 40 hücresel bandı bir araya getiriyor" dedi ve şu şekilde devam etti: "Sıkı bir şekilde entegre edilen Yeni RF cihazlarımız bize ülke özelinde LTE çözümlerine ihtiyaç duyanlardan küresel LTE dolaşımına (roaming) ihtiyaç duyanlara kadar her tür OEM tedarikinde esneklik ve ölçeklenebilirlik sağlayacak."

Qualcomm RF360 ön çözümü aynı zamanda tüm radyo performansı, tasarım ve bileşenlerde aşağıdaki önemli teknolojik gelişmeleri sağlıyor:

Dinamik Anten Uyumlu Ayarlayıcı (QFE15xx) – Sektörün ilk modem destekli ve ayarlanabilir anten uyumlu teknolojisi 700-2700MHz'den başlayarak 2G/3G/4G LTE frekans bantlarında çalışan anten menzilini genişletiyor. Model kontrolü ve sensör girdisiyle anten performansını ve bağlantı güvenirliğini dinamik olarak geliştiriyor.

Kuşatan Güç Takibi (QFE11xx) – Sektörün ilk modem destekli zarf takibi teknolojisi 3G/4G LTE cep telefonları için tasarlandı. Yongası ise  çalışma moduna bağlı olarak termal izi ve RF güç tüketimini yüzde 30 oranında azaltmak üzere geliştirildi. Güç ve ısı kaybını azaltarak OEMlerin daha uzun pil ömrü ile daha ince akıllı telefonlar geliştirmelerine olanak sağlıyor.

Bütünleşik Güç Amplifikatörü / Anten Değiştirici (QFE23xx) – Sektörün ilk yongası 2G, 3G ve 4G hücresel modlarını destekleyen çoklu bant özelliğinin yanı sıra bütünleşik CMOS güç amplifikatörü (PA) ve anten değiştiricisine sahip. Bu yenilikçi çözüm daha küçük PCB alanı, basitleştirilmiş yönlendirme ve sektörün en küçük PA/anten değiştirici iziyle birlikte tek bir bileşende benzeri görülmemiş işlevsellik sağlıyor.

Sektörün ilk 3D RF paket çözümü, QFE23xx çoklu mod, çoklu bant güç amplifikatörü ve anten değiştiricisini tüm SAW filtreleri ve alıcı-vericilerle tek bir pakette birleştiriyor. Kolayca değiştirilebilmek üzere tasarlanan QFE27xx, OEMlere küresel ve/veya ülke özelinde frekans bant kombinasyonu sağlamak için alt konfigürasyonu değiştirebilme fırsatı tanıyor. QFE27xx RF POP çok iyi entegre edilmiş çoklu bant, çoklu mod, tek paketteki RF ön uç çözümünü küresel anlamda mümkün kılıyor.

Qualcomm RF360 çözümüne sahip olan OEM ürünlerinin 2013'ün ikinci yarısında piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Qualcomm ayrıca yeni bir RF alıcı-verici yongası olan WTR1625L'yi de duyurdu. Bu, sektörde etkin RF bantlarındaki önemli artış ile birlikte operatör birleştirmesini destekleyen ilk yonga. WTR1625L, tüm hücresel modlara, 2G, 3G ve 4G/LTE frekans bantlarına ve ister sevk edilmiş ister küresel olarak ticari planlama içinde olsun bant kombinasyonlarına zemin hazırlıyor. Buna ek olarak GLONASS ve Beidou sistemlerini de destekleyen bütünleşik, yüksek performanslı GPS çekirdeğine sahip. Çok ince bir pakete sıkıca entegre edilen ve verim için optimize edilen WTR1625L önceki nesle kıyasla yüzde 20 oranında güç tasarrufu sağlıyor. Qualcomm RF360 ön yonga setleriyle birlikte gelen yeni alıcı-verici Qualcomm Technologies Inc'in 2013 yılında piyasaya sürülmesi beklenen cep telefonları için tekli SKU World Mode LTE çözümünün bir tamamlayıcısıdır.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.