Sony, Modem Üreticisi Altair Firmasını Satın Aldı

Sony, İsrail merkezli LTE modem üreticisi Altair'i satın aldı

Sony, Modem Üreticisi Altair Firmasını Satın Aldı

Sony, İsrail merkezli LTE modem üreticisi Altair firmasını 212 milyon dolar bedelle satın aldı. Sony'nin bu hamlesi, IoT (internet of things) cephesinde elini güçlü tutmasını sağlayacak bir hamle olarak yorumlanıyor.

1453905076_sony-altair.jpg

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR >> 

Akıllı telefonların en önemli bileşenlerinden biri olan modemler, işlemci ve GPU birimlerinde olduğu gibi büyük oranda 3. parti firmalar tarafından üretilmekte. Sony ise bu durumdan kendini bir adım öteye taşımak adına, Altair isimli LTE modem üreticisini 212 milyon dolar bedel ile satın aldı.

Bu satın alma işlemi ile hem modem tasarımları üzerinde söz sahibi olacak olan firma, bu modemleri rakiplerine de satarak ekstra gelir modeli oluşturmayı planlıyor. LTE modemler, özellikle IoT ve akıllı otomobil gibi ürün gamlarıyla ciddi bir önem taşıyacak. Sony'nin kamera modüllerinde de yer vermesi beklenen LTE modemlerle ilgili resmi planları ise henüz açıklanmadı.

2006 yılında Texas Instruments firmasından ayrılan yöneticiler tarafından kurulan Altair, yeni dönem ile birlikte Sony'e ait olacak.