Donanım

Sony son teknoloji ürünü olağanüstü Full HD el tipi kamerası HXR-NX5R'yi tanıttı

3G-SDI özellikli çok amaçlı NXCAM, üç CMOS sensörüyle zengin, renkli görüntüler ve yüksek hassasiyet sunuyor.

Sony son teknoloji ürünü olağanüstü Full HD el tipi kamerası HXR-NX5R'yi tanıttı

Sony en yeni NXCAM video kamerası olan HXR-NX5R'yi tanıttı. Popüler NX5 ve NX3 çözümlerinin yerini alan bu kamera, bağlantı özellikleri ve daha iyi çekim performansı sunuyor. Full HD el tipi kamerasındaki üç adet 1/2,8 tip Full HD Exmor CMOS sensör sayesinde mükemmel renkli görüntüler ve yüksek hassasiyet sunuluyor. 40x Clear Image Zoom işleviyle ise görüntü kalitesi bozulmadan optik yakınlaştırma ikiye katlanıyor. Ayrıca, çok formatlı kayıt ile canlı etkinlikler, düğünler ve kurumsal prodüksiyonlar gibi çok çeşitli çekim uygulamaları ve ortamları için ideal bir kullanım imkânı sağlanıyor.

Genel görüntü kalitesindeki önemli iyileştirmelerin yanı sıra, NX3 ve NX5 modellerinden yapılan yükseltme kapsamında, HXR-NX5R’te Full HD 60p çıkışı destekleyen bir 3G-SDI terminal bulunuyor. Üründe ayrıca harici ışıklandırma ekipmanı ihtiyacını en aza indirmek için sektördeki ilk parlaklığı ayarlanabilir LED video ışığı da sunuluyor. Bu en ileri teknolojide dijital sinyal işlemcisi (DSP), gelişmiş parazit azaltma, doku ve ayrıntıları açısından çok gerçekçi görüntüler sunmak için ayrıntı üretimi kullanılıyor. Kamerada kullanım kolaylığı sunması açısından doğrudan menü işlevi ve hızlı bir kumanda kolu bulunuyor.

 1475139817_1475069471hrxnx5r3q16062707large.jpg

HXR-NX5R, içerik üreticilerine FTP ve canlı akış dâhil yeni yükseltilmiş ağ işlevleri ve dâhili Wi-Fi'nin yanı sıra, zorlu canlı etkinlik ortamlarında daha fazla güvenilirlik ve uyarlanabilirlik için, çift SD kart yuvası ile eşzamanlı yedek kayıt imkânı sunuyor. Çeşitli iş akışlarına ve müşteri gereksinimlerine uyum için, cihazda gelişmiş XAVC S 50 Mb/sn veya kanıtlanmış AVCHD/DV kayıt formatları seçenekleri bulunuyor. Böylece, gereken görüntü kalitesine göre prodüksiyonlarını ayarlayabilme imkânı içerik üreticilerine sunulmuş oluyor. 

HXR-NX5R'de hareket halindeyken menüye girmeden temel kamera işlevlerine erişimi kolaylaştıran doğrudan kontrol işlevleri ve hızlı kumanda kolunun yanı sıra görüntüyü izlemek için geniş bir görüntüleme açısına sahip yüksek kontrastlı OLED vizör bulunuyor. Yeni profesyonel işlevler sayesinde içerik üreticileri ekstra aksesuar ihtiyacını en aza indirerek maliyetleri azaltabilir. Örneğin, Çoklu Arabirim Yuvası UWP-D serisi kablosuz mikrofon alıcısını kablolar ve pil olmadan destekler.

Ayrıca Sony, BIRTV 2016'da, çoklu kamerayla çekim olanaklarını iyileştirmek ve geliştirmek ve uzaktan daha fazla yaratıcı seçenek sunmak amacıyla üretilen yeni kompakt çok işlevli Remote Commander ürününü piyasaya sürdüğünü duyurdu. RM-30BP, sektörün ilk kapsamlı ve çok işlevli Remote Commander’ı olan RM-1000BP'nin varisidir.

Serbest çalışanlar ve küçük bütçeli prodüksiyonlar için ideal olan bu hafif uzaktan kumanda, elde taşınabilir, bir masaya konulabilir veya tripod koluna takılabilir. RM-30BP aşağıdakiler dahil birçok kamera işlevini kontrol edebilir:

Lens kontrolü: tek dokunuş otomatik / manuel odak, iris ve yakınlaştırma kontrolü

Kamera kontrolü: kayıt / ekran işlevleri, deklanşör hızı, beyaz dengesi - altı ayarlanabilir düğme dahil

Oynatma ve çoklu kamera kontrolü (en fazla 3 kamera)  

Ayrıca, yeni uzaktan kumanda, doğrudan anahtarlayıcıdan çoklu kamera kontrolü için, yeni MCX-500'e bağlanabilir ve yeni HXR-NX5R ve PXW-FS7 v4.0 ile uyumludur. Kumandanın diğer Sony video kameralar ile uyumluluk sağlaması da planlanmaktadır.

Yeni MCX-500, canlı etkinlikler veya kurumsal prodüksiyonlar için ideal bir hepsi-bir-arada anahtarlayıcı sistemidir ve çoklu kamera kullanımı için NX5R ve RM-30BP ile birlikte çalışacak şekilde tasarlanmıştır. MCX-500, her HXR-NX5R'ye PGM/PVW uyarı sinyalleri gönderir. Bu özellik,  hangi kameranın canlı yayın için seçildiğinin operatör tarafından bilmesini sağlar ve içerik üreticilerine, daha önce asistanlar ve daha büyük bir ekip gerektiren, kısa çekimler yapma imkânı sunar.

Sony Profesyonel Avrupa Ürün Pazarlama Müdürü Akihiro Yamaji, Sony'nin yeni Full HD el tipi kamerası hakkında şunları söyledi: "NXCAM serimize eklediğimiz bu son ürünle, etkinlik videografisi için ideal Full HD zengin görüntüler sunan kompakt ve uygun maliyetli video kamera seçeneklerimizi genişlettiğimizi büyük bir sevinçle duyuruyoruz. Yeni anahtarlayıcı ve yeni kumandayı kapsayan bu yükseltme sayesinde, teknolojik gelişmeleri tüm portföyümüze yayma taahhüdümüzü vurguluyoruz. Ayrıca kurumsal prodüksiyon veya canlı etkinlik çekimleri sırasında çekim esnekliği ve yüksek kaliteli görüntüye ihtiyaç duyan içerik üreticilerine mümkün olan en iyi seçenekleri sunuyoruz." 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.