Donanım

Tablet PC, Hayatınızı Zenginleştirecek

Taşınabilir mobil bilgisayarlar, yaşam tarzınızı ve alışkanlıklarınızı kökünden değiştirecek.

Tablet PC, Hayatınızı Zenginleştirecek

Aslına bakarsanız, çoktan değiştirdi bile. Tablet PC’ler, modern insanın neredeyse ayrılmaz bir parçası haline dönüştü. Artık bulunduğumuz yerden bağımsız olarak belgelerimiz üzerinde çalışabiliyor, yenilerini üretebiliyor, internete girebiliyoruz. Oyun meraklıları, gelişmiş grafiklere sahip oyunları istedikleri yer ve zamanda oynayabiliyorlar. Hayatımıza bu derece girmiş bir cihazı seçerken, bazı hususlara dikkat etmekte fayda var.

İlk karar vermeniz gereken şey, tablet işletim sistemi. Bu konuda iOS ve Android olmak üzere iki seçeneğiniz var. iOS Apple firmasına ait bir sistem ve sadece iPad tablet modelleri içerisinde kullanılıyor. Android ise açık kaynaklı bir yazılım, hemen hemen bütün tablet modelleri için uygun bir sürümü var. Her iki sistem de üst düzey kullanıcı memnuniyeti sağlayabiliyor. Ancak iOS sadece iPad’lere özgü olduğundan, fiyat ve çeşitlilik bakımından çok fazla seçenek sunamıyor. Android ise çok ucuz tabletlerde dahi kullanılabiliyor, fakat yazılım çeşitliliği bakımından iOS ile yarışamıyor.

1425568339_gsmarena001.jpg

İkinci sırada, tablet donanımı geliyor. Çoğu insan ilk başta ekran boyutuna yönelse de, tablet fiyatları ve performans, kullanılan işlemci ve anakart’a göre büyük değişiklikler gösteriyor. Burada iOS kullanıcıları avantajlı, zira iPad’ler standart bir donanım ile üretiliyor ve bu donanım iOS ile çalışması için özel olarak dizayn edilmiş. Herhangi bir performans problemi yaşamıyorsunuz. Android tablet kullanıcıları ise daha dikkatli davranmak zorunda. Aynı bilgisayarlar gibi, Android tabletler değişik kalitede donanımlar üzerinde çalışabiliyor. İlk kontrol etmeniz gereken şey, anakart modeli. Ucuz markalar, anakart için MTK firmasını tercih ediyor. Son derece uygun tablet fiyatları sağlasa da, performans yönünden çok gerilerde kalıyor. Kaliteli anakartlar için, Qualcomm markasını tercih etmek gerekiyor. Yine, tablet işlemci hızının en az 1.2 Ghz olması ve ram miktarının da 1 GB’dan az olmamasına dikkat etmekte fayda var.

1351002200_1.jpg

Üçüncü sırada ise, ekran kalitesi geliyor. Tablet modelleri standart olarak 7 ve 10 inç boyutunda ekranlar ile üretiliyor. Hangi boyutun tercih edileceği kullanıcının kendisine kalmış, ancak kaliteli bir ekranın IPS, SuperAMOLED gibi teknolojilere sahip olması gerekiyor. Ucuz modellerde bulunan ekranlar, uygun renk tonlarını veremiyor ve sadece belirli bir açıdan net görüntü sunabiliyor. Kaliteli ekranlarda ise böyle bir problem yok. Ancak kalite arttıkça, tablet fiyatları da artıyor.

Bu üç hususu göz önüne aldıktan sonra, ihtiyaçlarınızı da dikkate alarak size uygun bir tablet PC sahibi olmamanız için hiçbir neden kalmıyor. Avrupa’nın 1 numarası MediaMarkt, her bütçeye hitap eden tablet modelleri ile tüm teknoloji ihtiyaçlarınızı karşılıyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.