Donanım

Ultrabook'lar için en ince tasarımlar

Samsung ve Toshiba'dan Ultrabook'lar için ince tasarımlar geliyor

Ultrabook'lar için en ince tasarımlar

Toshiba'nın 7 mm hybrid hard drive'ını görmüştük. Buna karşılık Samsung da ilk PCI Express tabanlı SSD'lerini üretmişti. Yeni modellerden biri de Apple'ın MacBook Air'ında kullanılmıştı.

Ultrabook'lar bundan belli bir süre önce kesintiye uğramıştı ve artık Ultrabook üretiminin duracağıyla ilgili dedikodular bile vardı. Ancak laptop üreticileri bu sektörü tekrar canlı tutmaya çalışıyor diyebiliriz.

1373632048_samsung-pci-express-pcie-ssd-laptop-ultrabook-drive-620x368.jpg

Samsung ve Toshiba'dan yeni nesil ince Ultrabook lar için ince tasarımlı hard diskler üretiliyor.

Laptoplar her geçen gün daha ince bir hal alırken hard disklerin de hafızaları genişleterek ve tasarıma uyularak üzerlerine çok görev yükleniyor. Geçtiğimiz günlerde iki büyük laptop üreticisi buna benzer hard disklerini tanıttı. 

1373632058_toshiba-hybrid-ssd-hard-drive-laptop-ultrabook-mq01abf-v1-620x432.jpg

Toshiba'nın hybrid olarak adlandırılan hard diskleri SSD ve HD karışımı bir yapıya sahip. Yeni hard disk üretimlerinin ardından da önceki model ultrabooklara indirimler geldiğini de belirtmekte fayda var. Bunun yanı sıra hybrid disklerin bir avantajı da yeni modellerin de uygun fiyatlarla geleceği yönünde, bunun nedeni ise sad SSD'li cihazların daha pahalı olması.

Yeni MQ01ABFH serisi firmanın ilk 7 mm'lik hybrid hard diskleri. 320 GB ve 500 GB manyetik hard diskler küçük NAND flashlarla geliyor ve hızlı boot kapasitesi sunuyor.

Ayrıca firmanın 750 GB ve 1 TB kapasiteli hard diskleri de 9.5 mm inceliğinde.

Samsung'un SSD ile gelen modeli XP941 PCI Express ara yüzüyle geliyor. Bu donanım ayrıca Apple'on MacBook Air'ında gördüğümüz modelle aynı. 128GB, 256 GB ve 512 GB kapasiteli serinin 2.5 inç SSD'lerden daha hızlı olduğu belirtiliyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.