Donanım

Ultrabook'ların yenilgisi!

Ultrabook cihazlar hayal kırıklığı oldu!


Intel Ultrabook satışlarının bilgisayar satışlarına yetişeceğini umuyordu. Fakat sonuç ne oldu? Bilgisayar satışları eski satışlarını devam ettirirken Ultrabook cihazlar beklentilerin çok altında kaldı.

Windows 8 bu gidişatı değiştirebilir mi?
Ya da daha da kötüye mi gider? 1 yıl önce çip yapımcısı Intel Ultrabook cihazlara kendi Sandy Bridge ve Ivy Bridge işlemcilerini yerleştirdi. 2012'nin yıllarında PC satışlarına ulaşması beklenen Ultrabook sektörü bilgisayarların sadece %40'lık kısmında kaldı.

Ultrabook satışları ne kadar kötüye gidebilir?

1342351390_902469129.jpg

Bilgisayar üreticileri henüz Ultrabook satışlarını durdurmadı, masaüstü ya da dizüstü bilgisayarlar kadar olmasa da hala üretimi yapılıyor. Fakat çizginin sonuna gelindiğini söyleyebiliriz.


IDC'nin yaptığı araştırmaya göre bugüne kadar dünya çapında yarım milyon Ultrabook satışı yapıldı. Öte yandan 2012 yılındaki dizüstü bilgisayar satışları 220-230 milyon civarında. Intel sadece bu yıla ait Ultrabook satışlarının 90 milyon olduğunu belirtti.

1342351425_2338161475.png

Yukarıdaki grafikte ocak ve mayıs ayları arasındaki Amerika pazarında 700$'dan fazla Windows bilgisayar satışları gösterilmiştir.

1342351492_dell-xps-13.pngBu veriler bize Amerika'daki yüksek teknoloji notebook satışlarının 5ay boyunca %89'unun Ultrabook olmadığı sonucuna götürüyor. Hiç şüphe yok ki Amerika ekonomik problemlerle mücadele ediyor. Avrupa'da da aynı problemler var diyebiliriz. 

Ultrabook satışlarını etkileyen en büyük sebepleri birlikte inceleyelim.

1342351553_macbook-air-feature-square.jpg

Apple


Ultrabook cihazlarda yüzleşilmesi gereken diğer bir konu ise Apple. 900$ civarında satılan Apple Ultrabook'lar ilk olarak MacBook Air ile başlamış ve Ultrabook satışlarının büyük bir kısmını oluşturmaktadır. Mac satışlarını dışında tutacak olursak üreticiler ve Intel Ultrabook fiyatlarını düşürmek zorunda kalabilir.


Akıllı telefon ve tabletler

Elbette Ultrabook'ların önündeki en büyük engel tablet ve akıllı telefonlar. Sadece Ultrabook değil bilgisayar satışlarının düşüşünde bile az da olsa paya sahip olan bu cihazlar son yıllara damgasını vurdu. Kullanıcılar bilgisayarlardan çok akıllı telefon ve tabletlerle zaman geçirmeyi tercih ediyorlar.

1342351677_2547527510.jpg

Bu cihazların tercih edilmesinin en büyük sebepleri internet erişimine ve medya kapasitesine sahip taşınması kolay cihazlar olmasıdır. En çok kullanılan servislerden sosyal paylaşım, e-mail, oyunlar, videolar ve web site ziyaretleri gibi imkanlar bulunmaktadır. Bu cihazlar sayesinde bir kaç işlev dışında tam olarak bilgisayarlara ihtiyaç azalmaktadır.

Windows 8

Windows Ultrabook cihazlar Intel Ivy Bridge işlemcisiyle geliyor. Ocak ayında gelmesi beklenen Windows'un yeni Ultrabook'ları Windows 8 işletim sistemiyle gelecek ve yeni teknolojileri de destekleyecek.

1342351716_acer-windows-8-ultrabook.jpg

Windows 8'in yeni yeni deneme sürümünün yayınlandığı bu günlerde ne kadar ilgi göreceği, Ultrabook cihazlarını olumlu ya da olumsuz etkileyeceğini zaman gösterecek. Acer'ın Aspire S7 cihazı bu yeni Ultrabook'lara bir örnek.

Microsoft

Microsoft bildiğiniz gibi Surface üretimini duyurdu. Henüz çıkış tarihi ya da fiyatı açıklanmasa da Windows 8 Pro ile çalışacağını biliyoruz. Surface 10.6 inç ekran, işlevsel tablet ve gelişmiş Windows sistemiyle dikkat çekiyor.

1342351731_3326451223.jpg

Her ne kadar Ultrabook satışlarının çıkış yapması için iyi bir neden bulunmasa da Intel ve diğer bilgisayar üreticileri Ultrabook üretiminde ısrarcı görünüyor. Ancak açıkça görülüyor ki Ultrabook cihazlar notebook'lara yenildi. Her ne kadar Intel yeni Ultrabook'larda Ivy Bridge ve yeni nesil Haswell işlemcileri kullansa da kullanıcılar basit ve kolay yolu seçerek notebook geleneklerine devam ediyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.