Valve Steam Deck, Samsung OLED ekranlarına geçiş yapıyor

Yenilikçi oyun dünyasına yeni bir soluk getiren Valve Steam Deck, parlak ve canlı renkler sunan Samsung OLED ekranlarla güncelleniyor; BOE ile bir ortaklık beklentisi ise şimdilik rafa kalkıyor.

Valve Steam Deck, Samsung OLED ekranlarına geçiş yapıyor

Valve, bir yıl önce 7 inçlik LCD ekranlı orijinal Steam Deck'ini piyasaya sürdü. Şimdi, Valve'nin taşınabilir oyun cihazının revize edilmiş sürümü olan Steam Deck OLED'i tanıtmasının üzerinden birkaç hafta geçti. Bu yeni versiyonun en büyük güncellemesi, oyun deneyimini kesinlikle iyileştiren OLED ekranın eklenmesi oldu.

Daha önce, Çinli BOE ekran üreticisinin de bu alanda rekabetçi bir seçenek olduğu düşünülüyordu. Ancak, Samsung'un BOE'ye karşı yürüttüğü hukuki süreç, muhtemelen BOE'nin Steam Deck OLED panelleri için Samsung'un siparişlerini almasını engelleyecek. Samsung Display, OLED ekranları ile Valve'ın Steam Deck'ine hizmet veriyor.

Valve Steam Deck, Samsung OLED ekranlarına geçiş yapıyor

Başlangıçta, Valve'ın yeni Steam Deck için OLED panelleri bu Çinli ekran üreticisinden de satın alacağı düşünülüyordu. Zira daha önceki iş ilişkileri ve BOE'nin Samsung Display'i geçmek için uyguladığı agresif fiyatlandırma stratejisi bunu destekliyordu. Ancak, geçtiğimiz ay Samsung, BOE'nin OLED ekran modülleri ve bileşenleri için Samsung'un patentlerini ihlal ettiğini ve rekabet karşıtı yöntemlere karşı kuralları ihlal ettiğini iddia ederek ABD Uluslararası Ticaret Komisyonu'na dava açtı. Bu durum, Steam Deck ekranları için BOE ile olan tedarik anlaşmasını olumsuz etkileyebilir.

Son Steam Deck, 1280 x 800 çözünürlüğe sahip ve yenileme hızı önceki sürümlere kıyasla 60Hz'den 90Hz'e yükseltildi. Ayrıca AMD'nin 6nm hızlandırılmış işlem birimini kullanıyor, 30 gram daha hafif ve en yeni Wi-Fi sürümüyle uyumlu.

Samsung'un bu anlaşmadan fayda sağlaması bekleniyor ve kesinlikle, bu yıl satılması öngörülen yeni Steam Deck sistemlerinin payını başka hiç kimsenin alamayacağından memnun olacaktır.