Donanım

Windows RT tabletlere Tegra 4 desteği!

Yılın ikinci yarısında fark boyutlar sunulması beklenen Windows RT tabletlerde Tegra 4 işlemcisi yer bulacak.

Windows RT tabletlere Tegra 4 desteği!

2012 ve 2013 yılları içerisinde üreticiler tablet ve telefonlarında ağırlıklı olarak Qualcomm cephesinden işlemciler kullanırken, sektörün lider isimlerinden NVDIA, CES 2013 etkinliğinde resmi duyurusunu gerçekleştirdiği Tegra 4 işlemcisini henüz herhangi bir tablet ya da telefonda kullanabilmiş değil.

Tegra 4 işlemcili ilk telefonun ZTE cephesinden geleceği kesinlik kazanmıştı ancak telefonun çıkış tarihi hala gizemini koruyor. Yılın son çeyreğinde Tegra 4 birimini kullanacak çözümler elbette artış gösterecek ancak şu an için pazara hakim firma Qualcomm görünüyor.

Tegra 4 yıl sonuna doğru Windows ile çalışan tabletlerin büyük bölümünde kullanılabilir olacak. Söz konusu açıklama kısa süre içerisinde “Blue” güncellemesine kavuşması beklenen Windows RT Blue işletim sisteminin geleceğine umutla bakan NVIDIA başkan yardımcısı Rene Haas’dan geldi.
1368421362_1361430293tegra4nvidiapresser.jpg

Yılın ikinci yarısında farklı boyutlarda Windows RT ile çalışan tabletler karşımıza çıkacaktır. Bu sayede daha iddialı çözümler ile agresif bir rekabet benimsenecek. Tabletlerde beklenen Tegra 4 birimine ait bazı açıklamalarda bulunmak gerekirse;

Kod adı Wayne olan Tegra 4, Tegra 3´te olduğu gibi ikinci jenerasyon pil koruyucu ve basit görevler gören fazladan bir çekirdeğe sahip. 28nm fabrikasyon sürecinde ve Cortex-A15 mimarisinde üretim gösteren işlemci, A15 mimarisini temel alan dört çekirdekli ilk işlemci unvanına sahip.

Tegra 4’de 72 çekirdekli GPU birimi bulunuyor. Yeni nesil işlemcinin hazırlık aşamasında, Tegra 3’te beliren tüm olumsuzların arındırıldığı ve performansın mümkün olduğu kadar üst seviyede tutulduğu bildirilmişti. Grafik biriminde sağlanan gelişmeler dikkate alındığında, 72 çekirdekli grafik birimi, Tegra 3’ten 6, Tegra 2’den ise 20 kat daha güçlü performans sergiliyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.