Donanım

Yeni ekran kartı krizi yolda! Başrolde bu defa ChatGPT var!

Ekran kartı piyasası tam rahatlamış iken ikinci krizin sesleri yükselmeye başladı. Kaynaklar, yeni ekran kartı krizinin yapay zeka sohbet robotu ChatGPT yüzünden ortaya çıkacağına işaret ediyor.

Yeni ekran kartı krizi yolda! Başrolde bu defa ChatGPT var!

Kripto para madenciliği furyasının neden olduğu ekran kartı (GPU) krizini duymayan kalmamıştır. Bu dönemde ekran kartları önerilen perakende satış fiyatının (MSRP) onlarca kat yukarısında fiyattan satılmıştı. Daha sonra ise kripto para madenciliğinin trendinin zayıflaması ile birlikte ekran kartı piyasası durgunlaşmış ve stok sorunları çözülmeye başlamıştı. Büyük kripto paralar da büyük düşüş yaşayınca ekran kartı krizi sonlanmıştı.

Ancak endüstriden gelen yeni bilgiler olası bir ekran kartı krizine işaret ediyor. Bu krize neden olacak olgu ise ChatGPT ismiyle tanıdığımız yapay zeka sohbet robotunun ta kendisi olabilir.

Yapay zeka akımı ekran kartlarına olan talebi artırmaya başladı

Ortaya çıkan son bilgilere göre ChatGPT sohbet robotunun kurucusu olan OpenAI , ChatGPT'yi eğitmek ve geliştirmek için 10 bin adet Nvidia ekran kartı kullanıyor. OpenAI'ın ihtiyaç duyacağı bu ekran kartı sayısının zamanla artacağı da bildirildi.

Buna ek olarak, yapay zeka (AI) destekli sohbet robotlarının ve servislerin şiddetli bir şekilde yaygınlaştığı dönemde büyük şirketlerin ekran kartı stoklarını eritebileceği tahmin ediliyor.

Nvidia chatgpt
Nvidia RTX 4090 ekran kartı. (Nvidia)

Örneğin Google veya Microsoft, yapay zeka sistemini, servislerine yerleştirmek isterse Google tek başına 4 milyon adet son nesil Nvidia Ada Lovelace ekran kartına ihtiyaç duyabilir. 

Ancak bu ekran kartı krizinin -gerçekleştiği takdirde- daha çok Nvidia tarafını etkileyeceği belirtiliyor. Çünkü Nvidia'nın ekran kartları, yapay zeka teknolojileri için rakiplerine göre daha fazla avantaj sunuyor. AMD ve Intel ekran kartları ise oyun tarafına daha çok odaklandığı için bu krizden pek fazla etkilenmeyebilir. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.