Google'ın Bard sohbet robotu öyle bir zarara yol açtı ki! Görenler gözlerine inanamadı!

Google'ın ChatGPT rakibi olarak piyasaya sürdüğü Bard sohbet robotu, inanılmaz bir zarara yol açtı. İşte detaylar.

Google'ın Bard sohbet robotu öyle bir zarara yol açtı ki! Görenler gözlerine inanamadı!

Sizlere aktardığımız üzere Google, Bard isimli sohbet robotunu tanıtmıştı. Henüz yeni olan Bard, ünlü ChatGPT yapay zeka dil modeline karşı bir rakip olarak tanıtılmıştı. Ancak Bard, Google'ın çatı şirketi Alphabet için çok ciddi bir miktarda dolaylı yoldan zarara yol açtı.

Bard'ın James Webb Uzay Teleskobu hakkında sorulan bir soruya yanlış cevap vermesi ile birlikte Alphabet'in hisseleri inanılmaz bir şekilde düşerek şirket 100 milyar dolar kaybetmiş oldu.

Bard, JWST sorusuna yanlış cevap verdi, Google'ın hisseleri 100 milyar dolar eridi

Google, geçtiğimiz günlerde Bard ile ilgili tanıtım detayları yayınlamıştı. Tanıtımda Bard'a JWST tarafından yapılan keşifleri dokuz yaşındaki bir çocuğa nasıl anlatabiliriz diye soruldu.

Ancak Bard, tuhaf ve hatalı bir şekilde James Webb teleskobunun Güneş Sistemi dışında yer alan bir gezegenin fotoğrafını çeken ilk teleskop olduğunu cevap olarak verdi.

Google Bard 10 0milyar dolar
Google'ın Bard robotu hatalı bir şekilde cevap veriyor.

Normalde 2M1207b isimli ötegezegenin fotoğrafı, Avrupa Güney Rasathanesi'nin (ESO) sahip olduğu Çok Büyük Teleskop (VLT) tarafından çekilmişti. Böylelikle bu gezegen 2004 yılında fotoğrafı çekilen ilk ötegezegen olma unvanına kavuşmuştu.

Bu bilginin yayılması ile birlikte Google'ın üst şirket Alphabet'in hisseleri Çarşamba günü %9 düşerek 100 milyar dolar zarar ile karşı karşıya kaldı. 

Google eleştirilerin noktası oldu

Bard sohbet robotu, yeteri kadar test edilmediği için Google'a büyük eleştiriler getirdi.

Google konuya ilişkin açıklamasında "Bard'ın yanıtlarının gerçek dünya bilgisinde kalite, güvenlik ve kapsamlılık açısından yüksek bir çıtayı karşıladığından emin olmak için dış geri bildirimleri kendi iç testlerimizle birleştireceğiz." ifadeleri yer aldı.

Bu açıklama ile birlikte Bard'ın kullanıma hazır olması için uzun bir süre geçecek gibi gözüküyor.