Yeni iPad 4G değil mi?

Yeni iPad'in Wi-Fi + 4G olarak piyasaya sürülen model adı Wi-Fi + Cellular (Hücresel) olarak değiştirildi.

Yeni iPad 4G değil mi?

ABD dışındaki ülkelerde bulunan kullanıcılardan gelen şikayetler üzerine Apple, yeni iPad'in 4G'yi her yerde desteklemediği ortaya çıktı. ABD'de bulunan kullanıcılar, yeni iPad'in piyasa çıktığı ilk günlerde 4G desteği ile herhangi bir problem yaşamadan mevcut operatörlerinin 4G olarak sunduğu hizmetten faydalanıyorlardı.
1337018993_new-ipad.jpg

Ancak yeni iPad, ABD dışındaki ülkelerde de satılmaya başlayınca gerçekler ortaya çıktı. Başta İngiltere ve Avustralya olmak üzere pek çok iPad kullanıcısı cihazlarının 4G desteklemediğini bildiren şikayetlerde bulunmaya başladı. Bu şikayetler artınca yeni iPad'in Wi-Fi + 4G olarak piyasaya sürülen model adı Wi-Fi + Cellular (Hücresel) olarak değiştirildi.

Kimine göre Apple yalancıydı kimine göre kandırmaca. Peki neydi bu karışıklığa neden olan şey?

4G hizmeti hakkında dünya çapında bir söz birliği bulunmadığı için her operatör sunduğu bağlantı hizmetlerini farklı bir şekilde adlandırabiliyorlar. Durum böyle olunca ABD'de 4G olarak adlandırılmayan bağlantı çeşitleri başka ülkelerde 4G ismiyle anılabiliyor.

1337019185_ipad4g.jpg

Yeni iPad Amerikada ki 4G bağlantısına göre ayarlanmış ve bu bağlantı çeşitlerini 4G olarak kabul etmediği için diğer ülkelerdeki 4G isimli bağlantılar ekranda sadece 3G olarak görünebiliyor. Sonuç böyle olunca kullanıcılar operatörlerinden aldığı hizmet kendilerine 4G olarak tanıtıldığı için yeni iPad'in ekranında sadece 3G olarak gördüğü bağlantıdan dolayı şikayet ediyorlar.