Yeni kullanıcı verileri koruma yasası geliyor!

Çin, yeni bir kullanıcı verileri koruma yasasını yürürlüğe sokuyor. Artık her şey değişecek. İşte detaylar.

Yeni kullanıcı verileri koruma yasası geliyor!

İnternette kullanıcı verilerinin korunması artık en önemli konu haline geldi. Bu noktada her kurum ya da ülke kendi adımlarını atıyor. Şimdi kullanıcı verilerinin korunmasına yönelik yeni bir yasa geliyor. Yasa Çin'de yürürlüğe girecek. Şu ana kadar kullanıcı verileriyle ilgili yapılan tüm çalışmaların gidişatını değiştirecek.

Devlet medya kuruluşu Xinhua'ya göre, Çin Ulusal Halk Kongresi Cuma günü çevrimiçi kullanıcı verilerinin gizliliğini korumak için tasarlanmış bir yasayı onayladı. Söz konusu yasa 1 Kasım'dan itibaren uygulayacak.

Çin, yeni bir kullanıcı verileri koruma yasasını onayladı

Yeni kullanıcı verileri koruma yasası geliyor! - Resim : 1

Yasanın geçişi, ülkenin siber saldırılarla mücadelede gösterdiği çabalarında başka bir adımı tamamlıyor. Bu kapsamda ülkedeki şirketlere de bir çok düzenleme getiriliyor. Artık şirketler, kullanıcı verilerinin gizliliğini korumakla görevlendirilmiş birini tutmak zorunda kalacak. Söz konusu kişi, sürekli olarak kullanıcı verilerinin gizliliğini kontrol edecek. Eğer şirket, kullanıcıların bilgilerini kullanıyorsa mutlaka geçerli bir sebebi olmak zorunda. Tüm bu sistemler belli kontrolden geçirilecek. 

Kanun, kişisel bilgilerin işlenmesinin "işleme amaçlarına ulaşmak için gerekli olan asgari kapsam" ile sınırlı olması gerektiğinin altını çiziyor. Ayrıca artık veri toplayan şirketler bireylerin rızasını almak zorunda olacak. Verilerin ülkenin dışına aktarılması ise kesinlikle yasaklanacak.  Kişisel Bilgilerin Korunması yasasının ikinci taslağı Nisan ayı sonlarında kamuoyuna açıklanmıştı. Kanun artık kabul edildi ve Kasım ayından itibaren uygulamaya konulacak.