Donanım

Yeni neslin en iyi 30 Ultrabook'u!

Haberimizde yeni neslin en iyi 30 Ultrabook'unun ayrıntılarıyla birlikte listesini bulabilirsiniz.


Ultrabook'lar bu sene daha heyecan verici gibi görünüyor. Akıllı telefon ve tabletlerin yanı sıra bu yılın en gözde ürünü Ultrabook'lar oldu. Yılın ikinci yarısında 30'un üzerinde model Ultrabook piyasaya sürülecek. Akıllı telefon ve tabletlerin popüler olması nedeniyle üreticiler ilk başta bu iş için tereddütlü yaklaştı ama şu anda önemli üreticilerin hepsi en az bir Ultrabook modelini piyasaya sürmek için hazırlanıyor.

Piyasaya sürülen ilk nesil Ultrabook'larda genelde Sandy Bridge tabanlı işlemciler yer alıyordu. İkinci nesil Ultrabook'larda ise genelde Ivy Bridge işlemcileri kullanılmış. Eğer işlemcinin hangi seriye ait olduğunu anlamak isterseniz 4 haneli model numarasına bakmanız yeterli olacaktır. Sandy Bridge'de 2 ile başlayan numaralar, Ivy Bridge'de ise 3 ile başlayan numaralar bulunuyor. (ör: Core i5 – 3317U).

İkinci neslin en iyi Ultrabook modellerini sizin için listeledik. Eğer incelemek isterseniz sonraki sayfalarımızı ziyaret edebilirsiniz. Ultrabook'ların listesinde çıkış tarihinden fiyat bilgisine kadar merak ettiğiniz herşeyi bulabilirsiniz.Asus Taichi

Taichi ilk bakışta Asus Zenbook'ları hatırlatıyor. Işıklı klavyenin altında bir Ivy Bridge işlemci, n protokollü kablosuz ağ desteği ve SSD yer alıyo. 11,6 ya da 13,3 inçlik ekranın arka kapağı, bir tuşla dokunmatik hale geliyor. Böylece Taichi'yi yarı kapalı durumda tablet gibi kullanmak mümkün oluyor. Ekranlar birbirinden bağımsız çalışıyor ve cihaz 90 derece açıkken iki kişi aynı anda bilgisayarı kullanabiliyor. Etkileyici bir konsept ama pratikte ne kadar yaygın kullanılacağı ve fiyat/performans oranının ne olacağı merak konusu.

Çıkışı: 2012 sonu

Fiyat: Henüz açıklanmadı


Asus Zenbook Prime UX21A

Görünen o ki Asus Ultrabook'larını geriye doğru numaralandırıyor. Zenbook UX21E'den sonra gelen Prime UX21A'nın görünümü, bir önceki modele çok benziyor. 11,6 inçlik ultrabook çok sağlam bir alüminyum kasa içinde bir SSD, son nesil i çekirdekli bir işlemci ve ışıklı bir klavye barındırıyor. 17 mm kalınlığındaki bilgisayar sadece 1,1 kg. İncelemelerde çok başarılı olan bilgisayar, tasarım meraklılarına da hitap ediyor.

Çıkışı: Piyasaya çıktı

Fiyat: yaklaşık 1.200 Euro'dan başlıyor.Asus Zenbook Prime UX31A

Son derece parlak görüntüye sahip matlaştırılmış IPS ekran 13,3 inç boyundaki bu modelde de mevcut ve Full HD'yi (1.920 x 1.080 Piksel) destekliyor. 1,3 kg ağırlığındaki bilgisayar UX21A'dan sadece biraz daha ağır ve 1,3 mm daha kalın (toplam 18,3 mm). Bu sayede kasa çok daha büyük bir pil barındırabiliyor. UX21A'daki 4.800 mAh pile karşılık UX31A'nın pili 6840 mAh.. Bu model de incelemelerde çok başarılı oldu ve çarpıcı tasarımı, kaliteli işçiliği, mükemmel ekranı ve yüksek performansı ile beğenimizi kazandı.

Çıkışı: Piyasaya çıktı

Fiyat: yaklaşık 1.100 Euro'dan başlıyorAsus Zenbook UX32VD

Ultrabook'unuzun grafik performansının yüksek olmasını istiyorsanız 1,5 kg ağırlığında ve 18 mm kalınlığında olan Asus Zenbook UX32VD ilginizi çekebilir. Matlaştırılmış ekranı, modele göre 1.366 x 768 piksel ya da Full HD çözünürlük sunuyor. Daha fazla grafik işlem gerektiğinde NVidia'nın Optimus teknolojisi ile işlemciye entegre olan Intel HD 4000 grafik kartı yerine Nvidia GeForce GT620 devreye giriyor. Bilgisayarda 24 GB'lik bir SSD ve 500 GB'lik bir normal sabit disk var. Diğerlerine göre biraz daha kalın olan bu model, çok daha iyi bir 3D desteği sunuyor.

Çıkışı: Piyasaya çıktı

Fiyat: yaklaşık 1.000 Euro'dan başlıyorAcer Aspire S7 (11,6 İnç)

Acer, Aspire S7'yi lüks bir ultrabook olarak tanımlıyor. Cihazın kalınlığı sadece 12 mm ve özel bir ekrana sahip. İki farklı boyda gelen cihazın dokunmatik ekranı Full HD çözünürlüğü destekliyor. Windows 8 ile gelecek olan cihazın ne kadar başarılı olacağı kullanılmaya başlanınca ortaya çıkacak.

Çıkışı: 2012 – 4. çeyrek

Fiyat: yaklaşık 1.000 Euro'dan başlıyorAcer Aspire S7 (13,3 İnç)

Cihaz ortam ışığına göre ayarı değişen ışıklı bir klavyeye sahip. Aspire S7'lerin pilleri 11,6 inçlik modelde 9, 13,3 inçlik modelde 13 saat güç sağlıyor. Cihazlarda Ivy Bridge işlemci ve SSD olacak. Windows 8 desteği sayesinde cihazın dokunmatik ekranı katma değer sağlayabilir. Eğer pil ömrü konusunda söylenenler doğruysa, S7 serisi mobil yaşayanlar için uygun olabilir.

Çıkışı: 2012 – 4. çeyrek

Fiyat: yaklaşık 1.000 Euro'dan başlıyorAcer TimelineU M3

Her ne kadar Intel'in Ultrabook standartlarına uyuyorsa da TimelineU M3 diğerlerine göre çok daha büyük ve güçlü. 15,6 inçlik bilgisayar 2,1 kg ağırlığında, 24 mm'den biraz kalın ve üzerinde hem bir çift katmanlı DVD yazıcı, hem de bir Geforce GT 640M grafik kartı bulunuyor. Son derece sade tasarımlı kasa, alüminyum ve magnezyum gibi hafif malzemelerden yapılmış. Uygun fiyatlı cihaz, incelemelerde performansı ve vasat tasarımı nedeniyle çok etkileyici bir tablo çizmedi.

Çıkışı: Piyasaya çıktı

Fiyat: yaklaşık 600 Euro'dan başlıyorAcer TimelineU M5

Biraz büyük ultrabook'lar arasında yer alan TimelineU M5, 14 ya da 15,6 inç boylarında geliyor. Cihazın içinde modeline göre Intel HD 4000, Nvidia Geforce GT 640M ya da biraz daha zayıf olan GT 640M LE grafik kartları bulunuyor. Üçüncü nesil Intel Core i5 ya da i7 işlemciye sahip cihazlarda bir çift katmanlı DVD yazıcı ve ışıklı klavye de var. M3'ten çok daha iyi olan cihazın fiyatı da daha yüksek.

Çıkışı: Piyasaya çıktı

Fiyat: yaklaşık 800 Euro'dan başlıyor

Acer Aspire S3 (2012)

Eski isim, yeni donanım: Altın hareli bu ultrabook, S3'ün yeni sürümü. Eski Sandy Bridge işlemcileri yerine Ivy Bridge kullanılıyor (Core i5 ve i7). İki sabit disk seçeneği var: 20 GB'lik bir SSD ile desteklenen 500 GB'lik normal sabit disk ya da 128 GB'lik bir SSD. Yaklaşık 18 mm kalınlığındaki cihaz, alüminyum-magnezyum alaşımı bir kasaya sahip. Bilgisayarın üzerinde iki USB 3.0 girişi, HDMI, kart okuyucu ve n protokolünü destekleyen kablosuz ağ var. En yeni teknolojiyi kullanan bu cihaz fiyatının karşılığını veriyor.

Çıkışı: Piyasaya çıktı

Fiyat: 800 Euro'dan başlıyorAcer Aspire S5

Senenin başından beri heyecanla beklediğimiz Aspire S5 yakında çıkıyor. 17,5 mm kalınlığındaki 13,3 inçlik cihaz Thunderbolt girişine sahip ilk notebook'lardan biri. Acer, yükseklikten kazanmak için tek girişte USB 3, HDMI ve Thunderbolt'u birleştirmiş. Magic Port adı verilen bu girişte protokoller arasında seçim yapmak için bir düğmeye basmak yeterli.

Çıkışı: Temmuz 2012

Fiyat: yaklaşık 1.000 Euro'dan başlıyor


Dell Inspiron 14z Ultrabook

Dell Inspiron 14z Ultrabook piyasadaki en ucuz ultrabook'lardan biri.  1.9 kg ağırlığında, 21 mm kalınlığındaki 14 inçlik bu bilgisayar 1.600 x 900 piksel çözünürlük sunuyor ve alüminyum bir kasaya sahip.  Üçüncü nesil Intel Core işlemcili bilgisayarda çift katmanlı DVD yazıcı, USB 3.0, Bluetooth 4.0 ve n protokolü destekli kablosuz ağ bulunuyor. Grafik kartı Geforce GT 630M olan cihazda iki sabit disk seçeneği var: 500 GB HDD + 32 GByte SSD veya 512 GB SSD.

Çıkışı: Piyasaya çıktı

Fiyat: yaklaşık 600 Euro'dan başlıyorDell Latitude 6430u

Henüz sadece söylentiden ibaret olan bu model hakkında teknik bilgiler mevcut.  Ancak 14 inçlik bilgisayarın resmi tanıtımı henüz gerçekleştirilmedi.  Diğer ultrabook'ların aksine Latitude 6430u'nun pilini değiştirmek mümkün.  Cihaz Intel'in kurumsal platformu vPro'yu destekleyecek, parmakizi okuyucuya ve bir docking port'a sahip olacak.  21 mm kalınlığındaki kasa alüminyumdan imal edilecek.  Kağıt üstünde oldukça etkileyici ama bakalım incelemeler ne sonuç verecek.

Çıkışı: Bilinmiyor

Fiyat: BilinmiyorDell XPS 12

XPS 12 ile Dell ilginç bir tasarımı hayata geçirmeye çalışıyor.  12,5 inçlik cihaz, ultrabook ile tabletin bir karışımı.  Ekranı katlamak yerine çerçevesi içinde döndürmek mümkün.  Kasa alüminyum ve sertleştirilmiş plastikten, ekranda ise Gorilla Glass koruma var.  İşletim sistemi Windows 8 olacak.

Çıkışı: 2012 sonu

Fiyat: BilinmiyorDell XPS 14

MacBook Pro'nun tasarımını beğenenlere hitap edecek bu bilgisayar 14 inç boyunda.  Alüminyum Unibody kasaya sahip cihazın tabanı magnezyum neopren bir tabaka ile kaplı.  Böylece cihaz kucağınızdayken ısıdan rahatsız olmuyorsunuz.  XPS 14 çok parlak bir ekrana, Ivy Bridge işlemciye, GT 630M grafik işlemciye ve seçeneğe göre HDD/SSD kombinasyonu ya da sadece SSD sabit diske sahip.

Çıkışı: Piyasaya çıktı

Fiyat: yaklaşık 1.100 Euro'dan başlıyorFujitsu Lifebook U772

İş dünyasına yönelik ender modellerden biri...  Üzerinde parmak izi okuyucu, Docking Port (docking station 100 Euro civarında) ve UMTS/LTE desteği var.  Ekranın (1.366 x 768 Piksel) arkası magnezyum, kasanın kalanı magnezyum/alüminyum karışımı.  Kalınlık 16 mm, ağırlık 1,4 kg.

Çıkışı: 2012 3. Çeyrek

Fiyat: yaklaşık 1.000 Euro'dan başlıyorGigabyte X11

Karbon fiberden yapılma kasaya sahip X11, 11,6 inç boyunda ve sadece 975 gram ağırlığında.  Üçüncü nesil Core i5 veya i7 ile gelen cihaz 128 GB SSD, Bluetooth 4.0 ve USB 3.0'a sahip.  Cihaz sadece Asya'da piyasaya sürülecek.

Çıkışı: Temmuz 2012

Fiyat: Bilinmiyor.HP Envy 14-3100eg Spectre

HP bu modelde malzemeyi bol kullanmış. Alüminyum kasalı cihazın bilek desteği, ekran kapağı ve ekranı Gorilla Glass ile kaplanmış. Cihazın en ilginç yanı, ekran çerçevesinin inceliği. Çerçeve o kadar ince ki cihaz 13,3 inç ama içinde 14 inçlik bilgisayarlarda kullanılan boyda bir ekran var.

Çıkışı: Temmuz 2012

Fiyat: yaklaşık 1.400 Euro'dan başlıyorHP Spectre XT

Tasarımı Envy 14-3000eg Spectre'ın izinden giden bu bilgisayarda Gorilla Glass yok. 18 mm kalınlığındaki alüminyum kasa sadece 1,4 kg. Üçüncü nesil Core i5, 128 GB SSD, ışıklı klavye ve dört hoparlörlü Beats Audio by Dr. Dre ses sistemi, cihazın öne çıkan özellikleri. Spectre XT, Adobe Premiere Elements 10 ve Photoshop Elements 10 kurulu olarak geliyor..

Çıkışı: Temmuz 2012

Fiyat: yaklaşık 1.000 Euro'dan başlıyorHP Spectre XT Pro

HP Spectre XT Pro, Spectre XT'nin kurumsal modeli. İşletim sistemi, Window 7 Home Premium yerine Windows 7 Professional. Hassas verilerin korunması için cihazda ayrıca bir TPM çipi var. Donanımın kalanı Spectre XT ile aynı.

Çıkışı: Temmuz 2012

Fiyat: yaklaşık 1.200 Euro'dan başlıyorLenovo IdeaPad U310

IdeaPad U300s'in aksine U310'da sadece ekran kapağında metal kullanılmış. Cihazın kalanı renkli plastikten oluşuyor. 13,3 inçlik ultrabook 18 mm kalınlığında ve 1,7 kg ağırlığında. Cihaz 32 GB'lik bir SSD ile desteklenen 320 ya da 500 GB'lik sabit disk seçenekleri ile geliyor. İşlemci, Core i3 (Sandy Bridge) veya i5 (Ivy Bridge). Uygun fiyatlı ama fazla plastik.

Çıkışı: Temmuz 2012

Fiyat: yaklaşık 700 Euro'dan başlıyorLenovo IdeaPad U410

14 inçlik bu modelin U310'dan tek farkı, boyu. Ancak bu modelde ayrıca Geforce 610M grafik işlemci bulunuyor. Üçüncü nesil Core i3, i5 ve i7 seçeneklerine sahip cihazın bütün sürümlerinde sadece 500 GB'lik bir sabit disk bulunuyor. 32 GB'lik bir SSD ekstra arabellek sağlıyor. 1,9 kg olan cihaz 21 mm kalınlığında.

Çıkışı: Piyasaya çıktı

Fiyat: yaklaşık 800 Euro'dan başlıyorLenovo X1 Carbon (14 inç)

Lenovo, yüksek kaliteli ThinkPad serisinin karşılığı olarak bu ultrabook'u çıkarıyor. Adından da anlaşılacağı gibi X1 Carbon'un kasası fiberkarbondan imal edilmiş. Üzerindeki lastik kaplama sayesinde parmak izi kalmıyor. 14 inçlik mat ekran 1.600 x 1.900 çözünürlüğe sahip. 1,4 kg ağırlığındaki cihaz ışıklı bir klavyeye, USB 3.0 girişine, bir Mini Display girişine, kart ve parmak izi okuyucuya sahip. Rapid Charge teknolojisi sayesinde pili 30 dakika içinde yüzde 80 doluyor.

Çıkışı: Temmuz 2012

Fiyat: bilinmiyorMSI Slider S20

6 inçlik Slider S20 çok ilginç bir tasarıma sahip. Bu ultrabook/tablet karışımı cihazın altındaki klavye çekmece gibi açılıyor. Klavyede imleci hareket ettirecek bir düzenek olmadığı için bu işi 11,ekrana dokunarak yapıyorsunuz. Slider S20 Ivy Bridge işlemciye, 64 GB SSD'ye ve 4 GB RAM belleğe sahip. İşletim sistemi Windows 8. Cihaz 20 mm kalınlığında ve 1,3 kg.

Çıkışı: 2012 - 4. Çeyrek

Fiyat: yaklaşık 800 Euro'dan başlıyorSamsung Serie 9 900X4B

Sandy Bridge tabanlı bu bilgisayar, en iyi 14-15,6 inç arası bilgisayarlar arasında ilk üçte. Çok hafif ve ince olan cihaz, Word testinde 10:32 saat çalıştı. Alüminyum kasalı cihaz matlaştırılmış 14,1 inçlik bir ekrana ve son derece hızlı bir 256 GB SSD'ye sahip.

Çıkışı: Piyasaya çıktı

Fiyat: yaklaşık 1.800 Euro'dan başlıyor


Samsung Serie 9 900X4C

Bu da 9 900X4B'nin Ivy Bridge sürümü. Ekran ve işçilik kalitesi yine mükemmel. Word testinde pil ömrü 11 dakika daha uzun. Cihazın içindeki HD 4000 grafik işlemci daha fazla güce ihtiyaç duyduğu için tam kapasite ile çalıştırıldığında pil sadece 2 saat gidiyor. Bir önceki modelde bu süre 3:24.

Çıkışı: Piyasaya çıktı

Fiyat: yaklaşık 1.500 Euro'dan başlıyorSony Vaio T11

Sony'nin ilk ultrabook'u Vaio T11, Sandy Bridge tabanlı işlemciye sahip ve Vaio Z21 serisinin tasarımını hatırlatıyor. 11,6 inçlik ultrabook sadece 1,4 kg ağırlığında ve 18 mm kalınlığında. Kasası fırçalanmış alüminyumdan.

Çıkışı: Temmuz 2012

Fiyat: yaklaşık 700 Euro'dan başlıyorSony Vaio T13

Aynı alüminyum kasa, 13,3 inçlik model olan Vaio T13'te de bulunuyor. Ancak bu bilgisayarın işlemcisi Ivy Bridge tabanlı. T13 de 18 mm kalınlığında ama ağırlığı 1,6 kg. Üçüncü nesil Core i5 işlemci, 128 GB SSD, HDMI, VGA, USB 2.0 ve 3.0 girişleri donanımın öne çıkan noktaları.

Çıkışı: Temmuz 2012

Fiyat: yaklaşık 800 Euro'dan başlıyorToshiba Satellite Z930

Toshiba, sıfırdan ultrabook tasarlamak yerine Z830'u temel almış İki model birbirine oldukça benziyor. 16 mm'lik magnezyum kasa 1,1 kg ağırlığında. Ivy Bridge tabanlı işlemciye sahip cihaz iyi bir grafik performansı ve uzunca bir pil ömrü sunuyor.

Çıkışı: Temmuz 2012

Fiyat: yaklaşık 1.300 Euro'dan başlıyorToshiba Portégé Z930

Portégé Z930, Satellite Z930'un kurumsal sürümü. İki cihaz arasında çok az fark var. Portégé Z930, UMTS desteğine ve parmak izi okuyucuya sahip. Cihazda kolay yönetim için AMT ve Windows 7 Professional işletim sistemi var.

Çıkışı: Temmuz 2012

Fiyat: bilinmiyorToshiba Satellite U840

Satellite U840W, 14,4 inçlik ekrana 21:9 sinema formatını getiriyor. TFT ekranda kontrast oranı 1.026:1. Yolda film seyretmeyi sevenler ya da yanyana birçok pencere açmak isteyenler için bu format çok uygun. 22 mm'lik alüminyum kasa 1,7 kg ağırlığında ve ele oturuyor. Word testinde pil ömrü 8:48 saat idi.

Çıkışı: bilinmiyor

Fiyat: yaklaşık 1.200 Euro'dan başlıyorSamsung Serie 5 535

Intel'in ultrabook'larına rakip olarak AMD ultrathin'leri çıkardı, ancak şimdiye kadar ultrathin üreten tek şirket Samsung oldu.  18 mm kalınlığında ve 1,5 kg ağırlığında olan cihaz Trinity ailesinden AMD A6-4455M APU işlemciye sahip.  En küçük Trinity grafik kartı olan Radeon HD 7500G de işlemciye entegre edilmiş durumda. Cihaz şimdilik sadece ABD'de satılacak.

Çıkışı: bilinmiyor

yaklaşık 700 dolar

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.