Donanım

Yerli akıllı tahta üretildi

Geliştirdikleri ürünle bütün düz zeminleri akıllı tahtaya dönüştürebilen girişimciler, yerli üretimle maliyeti de düşürdü.


İki öğretmen, bir bilgisayar mühendisi ve bir grafik tasarımcı, Kumluca ilçesinde bir araya gelerek tamamı yerli akıllı tahta üretti. Geliştirdikleri ürünle bütün düz zeminleri akıllı tahtaya dönüştürebilen girişimciler, yerli üretimle maliyeti de düşürdü.

1333204749_49365.jpg

Fizik öğretmeni Hakan Burucu yaptığı açıklamada, iki yıllık çalışmalarının ardından Türkiye'nin ''tamamen yerli ilk akıllı tahtasını ürettiklerini'' ifade etti ve ''flexboard'' adını verdikleri akıllı tahta için patent de aldıklarını belirtti.

Hakan Burucu geliştirdikleri ürünle bütün düz zeminlerin akıllı tahtaya dönüştürebildiğini belirtti ve şöyle konuştu:

''Akıllı tahtamızın diğerlerine göre en önemli farkı, yazılımının tamamıyla Türkler tarafından üretilmiş olması ve kolay ulaşılabilmesi. İçeriğinin Türkçe olması sayesinde kurulumu da kolay. Sistemin çalışması için projeksiyon cihazının yanına aparatımızı bağlıyoruz. Düz zemine yansıtılan her türlü yazı, resim veya çizim, bluetooth özelliğine sahip özel bir kalem sayesinde gerçekleştirilebiliyor.''

Hakan Burucu, ürünleri sayesinde akıllı tahtada dışa bağımlılığı da ortadan kaldıracaklarını söyledi ve devam etti, ''Diğer akıllı tahtalar ortalama bin dolardan satışa sunulurken, flexboardun satış fiyatı 800 lira'' dedi.

Akıllı tahta kadar, beraberinde kullanılan kalem ve uzaktan kumanda gibi parçaların da yerli üretim olduğunu, bozulma, kırılma veya kayıp durumunda bu parçaları da benzerlerine oranla daha ucuza mal ettiklerini söyleyen Burucu şunları kaydetti:

''Bizim sistemimiz sadece tahtaları akıllandırmıyor. Bir LCD ekranı da bir masayı da rahatlıkla dokunmatik hale getirebiliyor'' diyen Burucu, yazılım dışındaki tüm gerekli parçaları da kendilerinin tasarladığını, bunların bir kısmını Kumluca'da, bir kısmını da Ankara'da ürettiklerini anlattı.

''Talep gelmesi halinde ayda 50 bin akıllı tahta üretebileceklerini'' kaydeden Burucu, ''Şu anda piyasada bulunan akıllı tahtaların tamamı yurt dışında üretiliyor ve maliyetleri yüksek. Bizim akıllı tahtamız ise tamamen yerli üretim. Türkiye'nin en ekonomik ve performansı en yüksek akıllı tahtasını üretmiş olmaktan dolayı gururluyuz'' dedi.

Yorumlar
Misafir
abc akıllı tahtanın programı çalışmaz durumda sitesinden indirdiğinizde görürsünüz maalesef
Cevapla
Misafir
helal olsun , emeği geçenlerin ellerine sağlık
Cevapla
Misafir
ABC akıllı tahta var tamamen yerli uretim ve 1 senedir piyasada
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.