Donanım

Yerli Drone Ape X rekor kırdı

Yerli drone APE X, Arıkovanı’nda en yüksek desteği alan girişim oldu.


Yenilikçi teknoloji ürünlerini ve girişimcileri destekleme amacıyla kurulan Turkcell’in kitlesel fonlama platformu Arıkovanı’nda fonlanan yerli drone APE X, talep rekoru kırdı.

Fonlamaya açıldığı andan itibaren büyük beğeni toplayan ve hedefi 200 bin TL olan drone, 784 bin TL’lik destek toplayarak, platformdaki en yüksek rakama ulaştı. Muadillerine göre çok daha etkili, hafif, dayanıklı olan drone, kurumsal taraftan da büyük destek aldı. Turkcell, Arçelik, Softtech, TOBB ETU ve OSTİM büyük kuruluşların da destek olduğu APE X, piyasaya sunulmak için gün sayıyor.

Perakendeden lojistiğe, fotoğrafçılıktan sinemaya günümüzde birçok sektörde kendisine yer edinen drone’un yerli versiyonu APE X, ilkokuldan beri arkadaş olan Çağkan Güneri, Selin Orçunsel, Kaan Cevher, Dilbeste Kayıgil ve Kadir Atakan Ata’dan oluşan genç bir ekip tarafından üretildi.

4K çözünürlükteki kamerası ile yüksek kalite görüntü elde etmeyi sağlayan APE X, hafifliğiyle de dikkat çekiyor. Kamera, yarım saaate kadar görüntü almayı sağlıyor. APE X ve kamera görüntüsü uygulama içinden canlı olarak da kontrol edilebiliyor.

Drone’un aksesuarlarından sanal gerçeklik gözlüğünü takarak drone’un içindeymiş gibi görüntü izlenebiliyor. Kolay kullanıma sahip olan MIME isimli kumandası ise, hareket sensörlü olarak tasarlanmış.

Böylece drone’un nereye gideceğini, kullanıcı sadece kumandayı o yöne çevirerek belirleyebiliyor. Ele rahat oturan, avuç içine sığacak büyüklükteki kumanda hiç kafa karıştırmadan normal bir drone’un yapabileceği her şeyi sağlıyor.

Dayanıklılığıyla da fark yaratan APE X’te en yüksek kalitedeki drone’larda kullanılan ultrasonik engel tanıma sistemi bulunuyor. Normalde dayanıksız pervaneleri nedeniyle, drone’lar çok çabuk hasar görüp parçalanabiliyor. Çoğu drone’da sadece 1 adet kullanılan engel tanıma sisteminden, APE X’te 4 adet bulunuyor.

Drone etrafında ve altında yer alan sensörleri ile etrafındaki engelleri tanıyor ve kumandadan komut verseniz bile konumunu ayarlayarak engellere çarpmayı engelliyor. Böylece ürünün parçalanması neredeyse imkansız duruma geliyor. Ayrıca mobil uygulama üzerinde de drone takip edilebiliyor.

Yorumlar
candan
ya buraya yazacğım yorum birilerinin hoşuna gitmiyodur ama biz buna ifade özgürluğu diyoruz şimdi ben bu memlekkette parası olan bazı kesimlere hiç inanmıyorum şöyleki dunya zenginler listesine kadar giden ama gelişmişlik için arge için patent için kılını kıpırdatmayan zenginler var hatta bu gibi şeyler onlara sacma gelir ama bilmezler mi avrupada rönesans ve reform kendiliğinden olmadı. motro gucu buruvanın fonlamasıyla oldu. kısaca bir insanın ticari zekası iyi olabilir ama bu demek deildir cebinde parası olan zekidir ileri göruşludur. örnekmi zengin arap şeyhlerine baksanıza.
Cevapla
Masal
Türkiyede yaşamak akıllı insanların işi değil cahil kişiler köleliğe hüloğ diye koşar olan akıllı ama imkanı olmayan kişilere olur yazık bu bilgili kişilere cahillere acımıyorum
Cevapla
Mert
Ya kardeşim burada yapılır yerli malı dersin almak istersin gene pahalı yurt dışından Getireyim dersin ona da vergi koyuyorlar oda aynı para.
Cevapla
Erhan
Arkadaşa katılıyorum, hadi dışarıdan gelenler için ülkede ekonomik dengeyi sağlamak ve yerli üretimciyi korumak adına vergi koyulur, ürün pahalı olur, eyvallah. Ama burada üretilen, yerli malı diye bağrımıza basacağımız ürünler niye pahalı olur? Yani dışarıdan 80 binliraya alacağımız otomobili yerli malı olarak üretim vatandaşımıza 50 bine vermezsek bir anlamı kalır mı yerli malı olmasının? Sadece dışarıya satarsan anlam kazanır. E kendi vatandaşın ne olacak? Bizi yabancı yatırımcı zaten düşünmüyor, yerli yatırımcı da düşünmezse ne olacak? Sömürülen modern köle mi olalım? Yanlış anlaşılmasın söylediklerim, çok şükür işimden de, maaşımdan da memnunum, sitemim yerli ürünleri fahiş fiyata satanlara...
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.