Eğitim Bilişim Ağı (EBA) hakkında her şey!

Koronavirüs önlemleri çerçevesinde okulların bir hafta online olarak Eğitim Bilişim Ağı ile sürdürüleceği kararı verildi. İşte EBA hakkında her şey!

Eğitim Bilişim Ağı (EBA) hakkında her şey!

Çin’den dünyaya yayılan ve tüm Avrupa’yı etkisi altına alan koronavirüs, geçtiğimiz günlerde ülkemize de geldi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca vaka sayısının 5 olduğunu açıklarken, bir dizi önlemler de alındı. Bu önlem paketi içerisinde spor müsabakalarının seyircisiz oynanması, ilk, orta derece ve liselerin bir hafta tatili, üniversitelerin üç hafta tatili yer aldı. Okulların tatil haberinin ardından bir de eğitimin online şekilde sürdürüleceği açıklanırken, bunun Eğitim Bilişim Ağı yani EBA üzerinden olacağı belirtildi. Bu açıklamaların ardından ise öğrenci ve velilerin kafalarında aynı soru belirdi: EBA nedir? Sisteme nasıl giriş yapılır ve nasıl kullanılır? İşte Eğitim Bilişim Ağı (EBA) hakkında her şey!

EBA’ya nasıl erişilir?

Eğitim Bilişim Ağına erişmenin birinci yolu, eba.gov.tr adresine girmektir. Bunun yanı sıra akıllı telefonlarınızdan sitenin uygulamasını indirebilir ve bu şekilde de erişim sağlayabilirsiniz. Platforma öğretmen, öğrenci veya veli olarak giriş yapılabiliyor.

Öğrenci olarak giriş yapmak için EBA Giriş ekranında Öğrenci-EBA yolunu izlemeniz yeterli olacaktır. Öğretmen olarak giriş yapmak istiyorsanız yine EBA Giriş ekranından MEBBİS veya E-Devlet bilgileriniz ile sisteme giriş yapabilirsiniz. Veli olarak giriş yapmak için ise “Veli” kısmına tıklamanız yeterli olacaktır. Buradan yine E-Devlet üzerinden sisteme giriş yapacaksınız.

Eğitim Bilişim Ağı (EBA) hakkında her şey! - Resim : 1

Öğrencileri ne bekliyor?

Çeşitli kaynaklar, soru bankaları, kontrolden geçirilmiş oyunlarla beraber tüm derslere tek noktadan erişim öğrencilerin hizmetine sunuluyor. Bununla birlikte özelleştirilmiş takvim, sosyal paylaşımlar, raporlar ve derslerde öğrenilenleri tekrar etme gibi imkanlar da yer alıyor.

Öğrencileri ne bekliyor?

Ödev, etkinlik, tartışma ve projeleri öğrencilere gönderme imkanı, öğrenciyi izleme ve destekleme, mesleki bilgi ve becerileri geliştirmek için yayınlanan çeşitli kurslar, öğretmenlere yönelik bulunan kaynaklar da öğretmenlerin hizmetine sunuluyor.

Velileri ne bekliyor?

Çocuğun sınav takvimi, çocuğun gelişimini takip etme, performans raporları, öğrencinin EBA’yı ne kadar aktif kullandığını görme imkanı gibi şeyler ise velileri bekliyor.