Güncel

10 yıl sonra bir ilk: Apple gelirleri ve kârı düştü

Beklenen oldu ve Apple 10 yıldan sonra ilk kez gelir ve kârında düşüş yaşadı. İşte firmanın ilk çeyrekteki performansı.

10 yıl sonra bir ilk: Apple gelirleri ve kârı düştü

Geçtiğimiz günlerde Apple CEO'su Tim Cook tarafından gelir ve satış beklentilerinin düşürülmesi açıklamasının ardından ilk çeyrek sonuçları da açıklandı. Firma beklendiği gibi satışlarında düşüş ve gelirlerinde azalma yaşadı. 10 yıl sonra ilk kez yaşanan bu durum firmada işlerin iyi gitmediğini gösteriyor.

10 yıl sonra ilk kez oldu: Apple gelirleri ve kârı düştü

Dünyanın en değerli teknoloji şirketlerinden biri olan Apple, 10 yıldan sonra ilk kez gelir ve kârında düşüşü gördü. Ürünlerinin fiyatları ABD için bile yüksek olabilecek bir noktaya getiren, her türlü tamirde fahiş ücret alma politikası güden marka bu startejisinin sonuçlarını görmeye başladı.

Apple, 2019 mali yılının 29 Aralık'ta sona eren ilk çeyreğinde gelirlerinin yüzde 4,5 azalarak 84,31 milyar dolar olduğunu açıkladı. Aynı dönemde net kâr da vergi oranını yüzde 26'dan yüzde 16,5'e gerilemesine rağmen 19,97 milyar dolara indi. Yani vergi oranları düşse de Apple'ın kârı artmak yerine azaldı.

Akıllı telefon gelirleri yüzde 15 düştü

Akıllı telefon modeli iPhone satışından sağlanan gelir geçen yıla göre yüzde 15 düşerken, diğer ürün ve hizmetlerden elde edilen toplam gelir yüzde 19 arttı. Hizmet gelirleri yüzde 10.9 artışla 10.9 milyar dolara çıkarak tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Mac modelinden elde edilen gelirler yüzde 9 ve Wearables (Apple Watch ve AirPods gibi ürünler), Home ve Accessories gelirleri yüzde 33 arttı ve her ikisi de rekor seviyelere ulaştı. iPad modelinden elde edilen gelirler yüzde 17 yükseldi.

Sonun başlangıcı mı?

Bu açıklama ile Apple, 10 yıldır ilk kez Aralık çeyrek döneminde hem gelirlerinin hem de karının düştüğünü duyurmuş oldu. iPhone satışlarının düşmesi, yeni iPhone modellerinin yeteri kadar inovasyon taşımaması ve kullanıcıların farklı markaların modellerini tercih etmeye başlaması, ayrıca küçük de olsa akıllı telefon satışlarının azalması iPhone modellerinin satışlarının azalmasına yol açtı.

Ancak Apple birkaç ay önce yaptığı açıklama mali çeyrek raporlarında iPhone satış adetlerini vermeyeceklerini belirtmişti. Bu yüzden 2019 yılının ilk çeyreğinde kaç adet iPhone satıldığı bilinmiyor.

Tim Cook ve Luca Maestri açıklama yaptı


Apple CEO'su Tim Cook, yaptığı açıklamada, "Gelir hedefimizin altında kalmamız hayal kırıklığı yaratan bir durum, ancak Apple'ı uzun dönem için hazırlıyoruz ve bu çeyrekteki sonuçlar işimizin mevcut gücünün derin ve geniş olduğunu gösteriyor" dedi.

Apple CFO'su Luca Maestri ise, değerlendirmesinde, "Aralık çeyreğinde 26.7 milyar dolar düzeyinde çok güçlü bir faaliyet nakit akışı sağladık ve hisse başına karımız 4.18 dolar ile tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktı.

Borsa olumlu tepki verdi

Apple'ın bu açıklamaları, yatırımcılar şirketin durumunun iPhone modelinin ötesinden de iyi olduğu konusunda ikna etti ve hisse senetleri kapanış sonrası işlemlerde ralli yaptı ve yüzde 5.5 yükseldi.

Cupertino, California merkezli şirket, ikonik modeli iPhone'dan elde edilen gelirin yüzde 15 düşmesinden dolayı 2001'den bu yana ilk kez tatil dönemi satışlarında düşüş yaşadı. Ancak Cook ve Maestri, büyüyen hizmet gelirleri ve diğer ürünlerin artan satışları üzerinde durdu.

Apple, akıllı telefon piyasasının doyma noktasına geldiği ve Apple'ın en önemli ürünü için büyümenin sonuna gelindiği beklentileri ile, Ekim ayından bu yana piyasa değerinin yaklaşık üçte birini yitirdi.

Yorumlar
cem
ios şimdi son yaptığı 12.1.3 güncellemesi ile Iphone X'lerdeki facetime açılış hızını yavaşlattı. Peki neden XS, XS max modellerine baktığınızda daha tanıtım olarak hızlı bir facetime ile telefonlarınız daha hızlı açılacaktır. Denilerek reklamı yapılmaktadır. bir önceki telefonlarındaki hızı bir yazılımla kontrol edebilecek donanımdadır. Daha öncede yaptığı gibi telefonlarını yavaşlatarak bir üst modelin satışını gerçekleştirmek isteyen ıphone'nun bunu yapmasına şaşırdıkmı hayır!
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.