Mobil

Apple hisseleri yüzde 10 düştü

Apple CEO'su Tim Cook'un açıklamalarından sonra Apple hisselerindeki düşüş yüzde 10'u buldu. Şirket 400 milyar dolar değer kaybetti.


Apple'da depremler sürüyor. Eylül ayında duyurduğu ve Türkiye pazarında da satışa sunulan yeni iPhone modellerinin dünya çapında satmaması, yabancı ülkelerde döviz kurlarındaki artış ve benzeri sebepler yüzünden sıkıntıya giren firma, satış hedeflerini düşürdüğünü açıklamıştı.

Konuyla ilgili açıklama bizzat şirketin CEO'su tim Cook tarafından yapılmış ve iPhone XS, iPhone XS Max ve iPhone XR’yi satış sunduğu Ekim-Aralık dönemini kapsayan çeyrekteki gelir tahminini 89-93 milyar dolar aralığından 84 milyar dolara düşürülmüştü. Bu açıklamanın ardından Apple'ın hisseleri dün ABD borsalarında yüzde 10 oranında çakıldı.

Apple hisseleri yüzde 10 düştü

Geçen yıl 1 trliyon dolar değerlemeye ulaşan ilk teknoloji şirketi olan Apple'daki bu düşüş ile şirketin değeri 676 milyar dolara geriledi. Bu gerileme ile beraber şirketin değeri 2017 yılı başındaki rakama ulaşmış oldu.

Rakipleri boş durmuyor

Öte yandan Apple ile ilgili eleştirilerin başında ürünlerine eskisi gibi inovasyon katmaması, rakiplerin çok daha farklı inovasyonlarla cihaz üretmesi, yüksek fiyat politikaları geliyor. Anavatanı ABD'de bile pahalı bulunan iPhone modelleri, dünya çapında satmadığı için geçtiğimiz aylarda üretimleri azaltılmıştı. Öte yandan yakın zamana kadar dünyanın en büyük ikinci telefon markası olan Apple, koltuğunu Çinli Huawei'ye kaptırmıştı.

Yorumlar
vatandaşlar
milleti kazıklarsa Allah,ta gizli bir tokat atar.. HAK SİLLESİNİN SADA,sı yoktur VURDUMU SİLLEYİ DEVA,sı yoktur. beter olsun..15 binliraya Türk Milletine telefuon satarsa işte böyle bir yerlerinden çıkar..üzüldüğümüz nokta. bir sürü insanın işine son vermiştir.. ekmeklerinden etmiştir.. zaten telefonlarını hint ve çin,de yaptıroyurmuxş beter olsunki anlasın..millete kazık atmak nedir. başka kazıkçılarda var TÜRK milletine azap ediyor..İnşaAllah onlarda HAK SİLLESİNİ yiyecekler..amin
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.