Güncel

100 yıldır ilk kez görüntülendi!

Doğa bilimleri alanında neredeyse bir efsaneye dönüşen ve kimsenin net olarak görmediği "Siyah leopar" ilk defa görüntülendi.

100 yıldır ilk kez görüntülendi!

Vahşi yaşam fotoğrafçısı Will Burrard-Lucas tarafından Kenya’da çekilen fotoğraflar bilim dünyasını karıştırdı. İngiliz fotoğrafçının özel sistemlerle doğal ortamında çektiği fotoğraflarda çok nadir olarak görülen siyah leopar fotoğraf kareleriyle ölümsüzleşti. 

100 yıldır ilk kez görüntülendi!

Ciltte beyazlığa sebep olan albinoluğun tam tersi olan ve siyah renk ağırlıkta bir bedene sahip olma sebebi olarak görülen melanizmden muzdarip olan canlının fotoğrafları uluslararası basının gündemindeydi.

Fotoğrafı çekilen leoparın kendisinden daha büyük ve normal renklere sahip bir erkek leoparla dolaştığı açıklandı. Kariyeri boyunca bu efsaneyi fotoğraflamak istediğini söyleyen Lucas, “Kenya’nın Laikipia bölgesinde görüldüğüne dair duyumlar aldım ve oraya gittim. Özel bir ekipman kurarak leoparı bekledim. Kurduğum sistemde sensörler ve kablosuz bağlantılar mevcuttu” dedi.

Siyah jaguarlar ve siyah leoparlar kara panter olarak da adlandırılıyor. Bu terim aslında siyah postlu bütün büyük kedileri tarif etmek için kullanılan genel bir tanımlama. Öncelikle şunu bir belirtelim: “Kara panter” başlı başına ayrı bir tür değil. Siyah kıllara sahip bütün büyük kedileri tanımlamak için kullanılan kapsayıcı bir terimdir. 

Kaliforniya Üniversitesi’ne göre bu durumun nedeni, kıl gövdelerindeki siyah pigmentlerin dağılımını düzenleyen agouti geni. Özellikle Asya ve Afrika’da yaşayan leoparlarda ve Güney Amerika sakinleri olan jaguarlarda görülüyor. Ayrıca, kara panterlerin koyu renkli olmaları, beneklere sahip olmadıkları anlamına gelmiyor. Ancak takdir edersiniz ki bu benekleri görmek oldukça güç.  

Doğal Hayatı Koruma Topluluğu’na ait Bronx Hayvanat Bahçesi'nin genel müdürü Patrick Thomas, “Güneş ışığı üzerlerine belli bir açıdan vurduğunda beneklerini çok belirgin bir şekilde görebilirsiniz. Ancak doğrudan güneş ışığını almıyorlarsa simsiyah bir hayvan olarak görünürler,” diyor. 

Yorumlar
Erhan
Afrikanın hayvanı bile zayıf, üzülüyorum burada yaşayan canlılar alemine =(
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.