1000 TL'lik banknotlar iddiasına yönelik Bakan Nebati'den yanıt

Artan enflasyon nedeniyle banknotlara da yeni bir düzenleme gelebilir. Bu kapsamda yeni 1000 TL'lik banknotlar geliyor iddiası da ortaya atıldı. İşte detaylar.

1000 TL'lik banknotlar iddiasına yönelik Bakan Nebati'den yanıt

Şu anda mevcut en yüksek para banknotu2 200 TL olarak karşımıza çıkıyor. Ancak artan enflasyon sebebiyle aslında 200 TL en yüksek para miktarı değil. Bu sebeple banknotlara yeni bir düzenlenme gelmesi söz konusu olabilir. Bu kapsamda yeni 500 TL ve 1000 TL banknotlarının geleceği iddiası ortaya atıldı.

CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım, "yüksek enflasyon, Türk Lirası’nın değer kaybı ve dövizdeki yükseliş nedeniyle artan madeni para maliyetlerinin Merkez Bankası’nı harekete geçirdiğini" söyledi.

1000 TL'lik banknotlar geliyor!

1000 tl banknot

Yalım "Tedavülde bulunan bozuk paraların artık hiçbir hükmü kalmadı. Bir ekmeğin 4-5 liraya satıldığı ülkemizde 10 ve 25 kuruşların tedavülden kalkması gerekiyor. Merkez Bankası bu paraların tedavülden kalkması, yeni 500 ve 1000 liralık kâğıt banknotların basılması, 2.5 lira, 5 lira ve 10 liranın demir para olması için çalışmalar yapıyor” dedi.

Yalım, “Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni para basımının, enflasyonun arttığına ilişkin verileri güçlendirmesinden, seçim arifesinde aleyhine kullanılmasından korkuyor” açıklamasında bulundu. Cumhuriyet'ten Sefa Uyar'ın haberine göre Yalım, madeni paraların maliyetini de, içerdikleri madenlerin fiyatları üzerinden hesapladı. Buna göre, 5 kuruş için 1 lira 56 kuruş, 10 kuruş için 1 lira 70 kuruş, 25 kuruş için 2 lira 16 kuruş, 50 kuruş için 3 lira 66 kuruş ve 1 lira için 4 lira 42 kuruş ham metal harcaması yapılıyor. Son dönemde basılan demir paraların, darphaneden çıkar çıkmaz hurdacıların eline geçtiğini söyleyen Yalım, “Paralar eritiliyor ve hurdacılara satılıyor. Aslında bu bir suç” diye konuştu.

Güncelleme: Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, 500 ve bin TL’lik banknot iddialarıyla ilgili, “Hiçbir şekilde çalışma da yok, ihtiyaç da yok” dedi.