Güncel

18 yaşından küçüklere okul süresince video oyun oynamak yasaklandı!

Gün geçmiyor ki garip yasaklarla karşılaşmayalım. Yasakların ülkesi Çin, çok tartışılacak bir karara daha imza attı.

18 yaşından küçüklere okul süresince video oyun oynamak yasaklandı!

Çin'in çocukların çevrimiçi video oyunları oynayabileceği süreyi sınırlama kararı, ne kadar müdahaleci olursa olsun, teknoloji endüstrisinde dizginlemek ve gençlerin ahlakını geliştirmek için yaptığı son hamledir.

Yine de, ABD'deki pek çok bıkkın ebeveyn, bu hareketi duyduktan sonra, kısa bir süreliğine bile olsa, bu uygulamayı bizde yapabilir miyiz diye düşünmekten kendilerini alamadılar.

Çin'in Çarşamba günü yürürlüğe giren kuralı, 18 yaşından küçüklerin okul haftası boyunca çevrimiçi video oyunları oynamasını yasaklıyor ve Cuma günleri, hafta sonları ve tatil günlerinde günde yalnızca bir saat oyun oynamasına izin veriyor.

18 yaşından küçüklere okul süresince video oyun oynamak yasaklandı!

Çocuklar okula döndükçe ve ebeveynler her gece ev ödevi savaşlarıyla karşı karşıya kaldıkça oyun mücadelesi yoğunlaşıyor. Boston Çocuk Hastanesi'ndeki Digital Wellness Lab'den yeni bir rapora göre, çocuklar uzaktan ve hibrit öğrenme sırasında sınırsız ekran süresine alıştı ve yaz boyunca da devam etti.

Çin'in gençlerin zihinsel ve fiziksel sağlığını korumak, okul, aile sorumluluklarından uzaklaşmamalarını sağlamak için bariz bir çabayla alınan bu sert önlemi, her yerdeki ebeveynler için önemli bir soruyu gündeme getiriyor: Ne kadar oyun oynanmalı? Ceza gibi hissettirmeden oyunları sınırlayabilir miyiz?

Çeşitli araştırmalar, günde bir ila üç saat arasında video oyunları oynamanın, çocukların notlarını etkilemediği, diğer uğraşlar için yeterli zamana sahip olduklarını ve psikolojik herhangi bir sıkıntı yaratmadığını aynı zamanda oyundan zevk almalarını sağladığını söylüyor.

Yine de Rutgers Üniversitesi araştırmacıları tarafından yürütülen yakın tarihli bir araştırma, Çin'de her okul günü bir saatten fazla ve hafta sonları günde dört saatten fazla eğlence amacıyla teknolojiyi kullanan ortaokul öğrencilerinin bir yıl sonra daha kötü akademik performansa sahip olduğunu söyledi. Bu durumunda sınıf içinde daha fazla can sıkıntısı ve konsantrasyon eksikliği yarattığını ortaya koydu.

Bu araştırma sonucu ise hafta içi yasaklanan oyunlar ve birtakım önlemlere sebep oldu. Tüm dünyada yankı uyandıran bu uygulama bakalım uzak tarihte Çin’in beklediği dönütleri verecek mi yoksa durum daha ciddi problemler mi doğuracak.

Yorumlar
BraveShadow
Beyler bende yabancı bir sitede aynı haberi görmüştüm orda da video oyunu değil de sadece online(MMO tarzı) oyunların 18 yaşından küçüklere yasak olduğuydu eğer single oyunlar da yasak sa bu ülke harbiden çıldırmış olmalı
Cevapla
Koray
haber görseli niye excalibur
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.